حجاب ایرانی

حجاب برتر، به زنان ما عفت، به مردان ما غیرت و به جامعه ما عزت می بخشد

 

   

 http://www.shiapics.ir/components/com_joomgallery/img_originals/___lady_fateme_3/14_20090824_1660787746.jpg

اسلام محمد(ص) و مذهب علی(ع) را به چه قیمتی به حراج گذاشته اید؟
یکی از بزرگترین اهداف سران آمریکا(contrary to religion) اینست که باید اساس و پایه های دین را از بین برد و یکی از بهترین روش های مورد نظر ترویج بی حجابی است.
چگونه میشود در کشورهای اسلامی مخصوصا کشورهای شیعه نشین؛ که قدرت مذهبی بسیار بالایی دارند نفوذ کرد و به گونه ای سستی و تخریب را بر بنیاد آنان تحمیل نمود و در افکار مسلمانان و شیعیان این امر را عادی جلوه دار کرد تاآن را دموکراسی درونی و بیرونی تفسیر کنند.
روانشناسان و فیلسوفان بلند پایه آمریکا بر این باورند و این را تدبیر اهداف بزرگ در جهت تخریب ادیان می دانند، که باید در مرحله اول با نگاه و گوش کردن ؛ افکار جوامع را در یک جبهه قرار داد و بوسیله فیلم ها ، بازی های رایانه ای ،شبکه های مختلف رسانه ای و موزیک های پاپ و رپ که ترویج بی حجابی و عشق های نامشروع و حتی مشروع را گام به گام پایه گذاری می کنند،آماده ساخت.تا در مرحله دوم آنها بتوانند بعد از مدتی شاید کوتاه و یا بلند ذهن را با عقاید شخصی و مذهبی درگیر کنندتا در مرحله ی سوم تامل نوین را در ذهن پایه ریزی کرده و در مورد صحیح و جایز بودن دموکراسی مدگرا بوسیله ی  تامل درونی و بعد تخلیه فکری به بیرون تحریک کرده ؛تاآنها را بدین طریق به درک نسبی برسانند و بعد از چند سال، که دائم ترویج ها از طریق اصلی ترین منابع(رسانه ها) در ذهن و افکار مردم ته نشین گردید. نوبت به درک کامل و در انتها به باور منتهی میکنند که این اصلی ترین هدف روانشناسان آمریکا میباشد چراکه با این طریق در ذهن مردم؛ اول حجاب را در جوامع اسلامی به سختی معنا کرده و در مرحله ی دوم بگونه ای جبر و در مرحله سوم آن را آزادی اندیشه؛و عمل بی حجابی را تفکری مدگرا و دموکراسی اسلامی صحیح در بین زن و مرد بیان میکنند.که در اینجا باید بگویم براحتی و درست به این هدف رسیده اند و بشر را غرق مرداب سکولاریسمی و فیمینسمی به ظاهر اسلامی کرده اند و آن را ریشه دار در تمدن هر قشر و کشوری بیان نموده اند. در صورتی که ما فکر میکنیم این عقاید مال ماست و اسلام نادرست ماصحیح است وبه این طریق ذهن ها آرام آرام سست و تخریب میشوند. بسیاری هستند و میگویند که چنین نیست و در قرن 21 همه دارای ظرفیت و اندیشه مدرن می باشیم و دیگر کسی به فکر این مسائل نمی باشد چرا که مسائل و مشکلات بسیار بزرگتری در کشور وجود دارد.
باید بگویم که نقطه ی توجیح و باور به همین می گویند یعنی درست جلوه دادن و سهل برداشت کردن از موضوعی بسیار مهم در مورد بی حجابی، که با بزرگ کردن مشکلات اقتصادی و سیاسی کشور آن را کوچک و بی اهمیت میدانند ولی باید بگویم که نباید دین را به خاطر وجود مشکلات خانوادگی و اجتماعی قربانی کرد و آن را کم اهمیت دانست چرا که سیاست با دیانت اجین بوده و سیاست بی دین فرو پاشی اقتصاد را به همراه دارد.که کم کم آثار آن را در جوامع غربی به علت ضعف دینی مشاهده می کنیم.
در اوایل سال 1370 در ایران اولین حرکت آغاز گردید و آرام آرام چادر از جامعه زنان به علت سختی رفت و آمد و یا غیره ...کنار زده شد و بجای چادر مانتوهای گشاد و بلند جایگزین گردید که از نظر حفظ حجاب بد هم نبود ولی کم کم در اوایل سال 1380 مانتوها کمی کوتاه تر و به نسبت هرسال تنگ تر می شدند که تا امروز باید بگویم که بر آنها مانتو نمی توان نام گذاشت و دیگر کمتر کسی از چادر استفاده می کند تا جایی که خانم های چادری را عقب افتاده یا به ظاهر مذهبی می خوانند و چنین بد پوشی ها را حجاب می دانند و آن را آزادی شخصی و مذهبی می خوانند که بسیار تاسف بار می باشد چرا که جوانان به وسیله ی این گونه بد پوشی ها تحریک گشته و بخاطر تخلیه ی عقده های فکری و روانی دچار اعمال ناشایست و فحشا می شوند که بسیاری آن را مشکل کوچک می پندارند. ایمان مردم تضعیف شده و علت های فراوانی دارد که یکی از بزرگترین و اصلی ترین مخرب ایمان و مشکلات ریشه ای خانواده ها که جامعه را تشکیل می دهند،ماهواره می باشد.

یکی دیکر از اهداف سران آمریکا(contrary to religion) ایجاد موانع در امر ازدواج بوده چرا که آنان میخواهند روابط نامشروع را جایگزین ازدواج کنند تا به راحتی هر چه تمام تر به اهداف ویران کننده ی خود برسند.

و مردمان بسیاری هستند که به این دام بظاهر زیبا گرفتار شده اند و آن را دموکراسی می دانند.
سوالی از شما دارم آیا شما بهتر میفهمید یا خداوند؟
اگر شما بهتر از خدا میفهمید در این صورت منکر خداوند هستید واگر قبول دارید که خدواند بر همه ی امور آگاهی دارد و بر همه چیز دانا می باشد پس در این صورت باید تمام کلام او را قبول داشته باشید چرا که در قرآن خداوند درباره ی بی حجابی چنین فرموده است:
1- ای پیغمبر(ص) با زنان و دختران خود و زنان مومنان بگو که خویشتن را به چادر فرو پوشند که این کار برای اینکه آنها(به عفت و حریت) شناخته شوند تا از تعرض و جسارت هوس رانان آزار نکشند،بسیار نزدیکتر است و خدا در حق خلق بسیار آمرزنده و مهربان است.(سوره الاحزاب آیه پنجاه و نه)
2- و زنان مومن را بگو تا چشمها از نگاه ناروا بپوشند و فروج و اندامشان را از عمل زشت محفوظ دارند و زینت و آرایش خود جز آنچه قهرا ظاهر میشود بر بیگانه آشکار نسازند و باید سینه و بر و دوش خود را به مقنعه بپوشانند و زینت و جمال خود را آشکار نسازند جز برای شوهران خود یا پدران یا پدران شوهر یا پسران و یا پسران شوهر یا برادران خود یا خواهرزادگان و یا برادرزادگان(سوره نور آیه سی و یک)
منبع:کتاب سیمرغ های قاف یقین

   

نوشته شده در شنبه سی ام بهمن 1389ساعت 12:22 توسط هدی| |

 اخیراً در برخی از بوستان‌های عمومی و سایر مراکز تفریحی سطح شهر تهران و اماکن عمومی، عده‌ای از بانوان به بهانه انجام فعالیت‌های ورزشی در ساعات اولیه صبح مبادرت به کشف حجاب کرده و ضمن عدم رعایت شئونات اسلامی سایر افراد را نیز به این امر تشویق می‌کنند. در روزهای اخیر موضوع بدحجابی مورد انتقاد بسیاری از علما و مسئولان قرار گرفته است و آنان خواستار برخورد با این‌گونه افراد شده‌اند.


نوشته شده در چهارشنبه بیست و هفتم بهمن 1389ساعت 18:6 توسط هدی| |

دوگانگي اجتماعي در زمينه حجاب به گونه اي است كه حتي موقعيت هاي رسمي را هم شامل مي شود. در كشور ما كه سينما به نوعي از سوي مسئولان فرهني نظارت مي شود، اين تصور كه محصولات آن منطبق بر انديشة تصميم گيرندگان فرهنگي كشور است، تصور نابجايي نيست. در چنين شرايطي اكران شدن فيلم هايي كه هنرپيشه هاي زن در آنها جلوه هاي مختلف بدحجابي را علناً به نمايش مي گذارند، تماشاگران اين فيلم ها را بيش از پيش در اين دوگانگي فرو مي برد.

در طول سالهاي اخير، سينما حتي در زمينه حجاب، گاه سنت شكني كرده و به نوعي پيشرو مطرح كردن جلوه هاي بدحجابي در جامعه بوده است كه موارد مشخص آن را مي توان در بررسي سينماي ايران كه در شماره هاي آينده مجله انجام خواهد شد، مورد بازنگري قرار داد.

دكتر طوبي كرماني، مدير كل امور اجتماعي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدگاه خود را در مورد حجاب اينگونه مطرح مي كند: منظور از حجاب پنهان كردن و انزواي زن نيست؛ بلكه پوشش او تا حدي است كه باعث تحريك نامحرم نشود. استاد مطهري در اين زمينه مي گويد: اگر زن مرض نداشته باشد و نخواهد عريان بيرون بيايد، پوشيدن يك لباس ساده كه تمام بدن و سر جز چهره و دو دست تا مچ را بپوشاند، مانع هيچ فعاليت بيروني نخواهد بود. بلكه بر عكس، خونمايي و پوشيدن لباسهاي تنگ و مدل هاي رنگارنگ است كه زن را به صورت موجودي مهمل و غير فعال درمي آورد كه بايد تمام وقتش را مصرف حفظ پوزيسيون خود كند. استاد مطهري خطوط اصلي مسئله حجاب را در اين عبارت خلاصه مي كند: اسلام مي گويد نه حبس، نه اختلاط، بلكه حريم.

اميرمؤمنان علي (ع) در زمينه حجاب مي فرمايد: خداوند حدود و مرزهايي قرار داده است. از انها تجاوز نكنيد و واجبات و فرايض ديني قرار داده آنها را ترك نكنيد.

لباس مناسب آن است كه پوشاننده حريم انسان باشد، به نحوي كه باعث جلب توجه محيط نگردد. همچنين لازم است حجاب را به عنوان يك فرهنگ و سنت در جامعه به تصوير بكشيم. نكته بسيار مهم اين است كه يكي از ابزارهاي مناسب و موثر در گسترش فرهنگ يك جامع رسانه هاي جمعي است. اما متأسفانه آنچه از پوشش زن ايراني در سينماي ايران مشاهده مي شود، تنها ترغيب كننده مدهاي غربي و تشويق كننده زنان ايراني به بدحجابي است.

 


نوشته شده در سه شنبه بیست و ششم بهمن 1389ساعت 13:57 توسط هدی| |

ميشل هولباك، نويسنده اسلام ستيز فرانسوي كه اخيراً دين اسلام را «حماقت» و «خطرناك» توصيف كرده، در جديدترين اظهارات خود گفته است: «براي غلبه بر مسلمانان بايد آنها را به فساد كشيد. ما از راه زور نمي توانيم افراط گرايي ديني را متوقف سازيم؛ پس بهتر است مسلمانان را به فساد بكشانيم. چنگ بر ضد افراط گرايي اسلامي با كشتن مسلمانان فايده اي ندارد، فقط با فاسد كردن آنها مي توان به اين پيروزي دست يافت. بايد به جاي بمب دامن هاي كوتاه و گوشواره فرو بريزيم.»

اين رهنمودهاي كاملاً هوشمندانه و بسيار موثر براي دشمنان جوامع اسلامي است. واقعيت اين است كه هيچ چيز به اندازه فساد جنسي، شالوده هاي يك جامعه هدفمند را از هم نمي پاشد. فساد، نيروهاي پر شور جوانان را به بيراهه هاي ناهنجاري مي كشاند و جامعه را از نيروي كارآمد محروم مي كند. يكي از بزرگترين عوامل تعيين كننده در اين زمينه نحوه ظاهر شدن زنان در عرصه هاي اجتماعي است.

در جامعه اي كه زنان و دختران به شكل اغواگرايانه و با افراط در نمايش زيبايي هاي جسمي خود در مكان هاي عمومي ظاهر مي شوند، انگيزه هاي فساد جنسي بيش از جوامع است كه در انها چارچوبهاي تعيين شده براي نحوه حضور اجتماعي زنان وجود دارد و كنترل هاي اجتماعي مانع از اغراق در نقش جنسي زن در صحنه هاي اجتماعي مي شود. وفور اين انگيزه ها طبعاً منجر به غلتيدن جامعه به دامن ابتذال هاي جنسي مي شود. www.zibaweb.com

فلاسفه غرب مدت هاست كه از نحوه ايفاي نقش اجتماعي زن در جوامع غربي انتقاد مي كنند. آنها مي گويند به رغم آنكه در ابتدا كشاندن زن به عرصه هاي اجتماعي با انگيزه بهره مند كردن جوامع از نيمي از توان اجتماعي خود بود، اينك پس كه از دهه هايي از اين حضور مي گذرد، افراط در ابعاد جنسي، باعث شده كه اين نيمة جامعه نه تنها از ايفاي نقش هاي اجتماعي خود باز بماند، بلكه به اضمحلال كشاندن نيروهاي مردان جامعه به دليل مخاطب واقع شدن در فرآيند رفتارهاي ناهنجار زنان را باعث شود.

اسلام اين مشكل را با روشن بيني خاص خود پيش بيني كرده و نسخه منحصر به فرد حجاب را به عنوان چاره قطعي آن با جوامع اسلامي معرفي كرده است؛ به گونه اي كه امروزه، برخي از چهره هاي جديد فلسفي عرب، به تقليد از اين نسخه بي بديل عرب، جوامع غربي را به پرهيز از افراط در نمايش هاي جنسي عمومي به وسيله دختران و زنان جوان دعوت مي كنند.

اما شرايط جامعه ما از نظر حجاب چگونه است؟ ما در جامعه اي كه حاكميت خود را اسلامي مي داند، چگونه اين نعمت بزرگ الهي را مورد بهره برداري قرار مي دهيم؟ پاسخ اين پرسش ها را بسياري از شما به خوبي مي دانيد. جلوه هاي بدحجابي در كوچه و خيابان، در بازار و پارك و سينما و فروشگاه و در بسياري از اماكن عمومي جامعه ما خودنمايي مي كند. هر روز شكلي تازه از لباس هايي كه پيش از پوشاندن، در خدمت نماياندن هستند، بازار پوشاك زنانه را اشباع مي كند و مدل هاي جديد و اغواگر آرايش و رفتارهاي وسوسه انگيز سايه سنگين خود را هر روز بيش از پيش بر حضور اجتماعي زنان ما مي افكند تا اجتماع جوان جامعه را هر چه بيشتر به پرتگاه سقوط فرهنگي نزديك كند.

در اينكه حجاب از ارزش هاي مهم و از اصول مسلم رفتار اجتماعي در اسلام است، هيچ ترديدي نيست؛ نظامي كه نام «جمهوري اسلامي» را بر خود دارد، ملزم به پاسداري از حريم ارزش هاي اسلامي، از جمله حجاب است. اما متأسفانه در سالهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي هيچ استراتژي مشخصي در برخورد با موضوع حجاب، طراحي و دنبال نشده است.  مسئولان رده بالاي مملكتي، پيوسته چادر را «حجاب برتر» دانسته اند؛ اما بر اين امر نيز تصريح كرده اند كه ساير پوشش ها، به اين شرط كه مشخصات مورد نظر اسلام را در زمينه حجاب داشته باشند، پذيرفتني اند. الگوهايي از «مانتو- شلوار- روسري» در سالهاي اول پيروزي انقلاب اسلامي، براي ادارات طراحي شد كه در عين پوشيدگي، صرفاً رنگهاي سياه و تيره را براي پوشش زنان و دختران تجويز مي كرد.اين الگوهاي سختگيرانه، در عمل، حالت يك حجاب اجباري را در محيط اداري پديد آورد؛ اما در كنار اين الگوها، رسانه هاي هنري، به ويژه سينما، الگوهاي ديگري را به زنان ارائه دادند كه كاملاً با آنچه كه مرد نظر بخش داري كشور بود، تفاوت داشت. با گذشت زمان، كم كم عده زيادي از زنان و دختران دوگانگي را در رعايت حجاب آموختند. به اين ترتيب كه آنها در محيط هاي اداري يك نوع حجاب داشتند و در محيط هاي ديگر نوعي ديگر تفاوت حجاب بسياري از دختران دانشجو و دانش آموز و زنان كارمند در محيط هاي اداري با محيط هاي ديگر، چنان فاحش است كه گاه شناختن چهره اي واحد در دو محيط مشكل مي شود. از سوي ديگر سختگيري در مورد آرايش چهره در محيطهاي اداري، لوازم آرايش ا جزء لاينفك كيفهاي همراه بسياري از خانم ها كرد. در چنين فضايي آنچه كمتر مورد توجه قرار گرفت، «روح حجاب» بود. در واقع آنچه در بحث حجاب مورد توجه بخش اداري جامعه واقع شد، بخش فيزيكي و ظاهري آنب بود، حال آنكه در اسلام در هر مقوله اي به محتوا و روح و معنا بيش از صورت ظاهر بها مي دهد.


نوشته شده در سه شنبه بیست و ششم بهمن 1389ساعت 13:56 توسط هدی| |

بستنی میهن

بستنی میهن برای تبلیغ کالای خود در دبی کاری انجام داده که خلاف عرف است.

هنوز توضیحی در باره این اقدام داده نشده است.


نوشته شده در دوشنبه بیست و پنجم بهمن 1389ساعت 11:31 توسط هدی| |

یك پژوهشگر مسائل حجاب در دانشگاه تهران: تبلیغ بی حجابی همواره از طریق صاحبان قدرت و ثروت صورت انجام می شود

یك پژوهشگر مسائل حجاب با بیان اینكه تبلیغات به نفع بدحجابی و بی حجابی همواره از طریق صاحبان قدرت و صاحبان ثروت صورت می‌گیرد، گفت: پشت قضیه بی‌حجابی و بدحجابی یك مافیای خطرناكی ایستاده است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی «خبرگزاری دانشجو»، نشست صمیمی «حجاب انتخاب یا اجبار» عصر امروز با حضور دكتر فرهنمند‌پور و دكتر گل‌محمدی از پژوهشگران حوزه حجاب و با شركت حدود 100 نفر از دانشجویان در تالار شهید آوینی پردیس هنر دانشگاه تهران برگزار شد.
 
در این برنامه دو ساعته كه قرار بود بحث های آزاد و پرسش و پاسخ نیز مطرح باشد اما اولین سخنران برنامه حدود 45 دقیقه صحبت كرد و با برنامه‌های میان برنامه حدودا یك ساعت طول كشید و سخنران دوم كه خانم دكتر فرهمندپور بود، هنوز تا یك ربع به پایان برنامه، صحبت‌هایش ادامه داشت و احتمالا پرسش و پاسخ و بحث‌های آزاد در وقت اضافه صورت می‌گرفت.
 
اكثر قریب به اتفاق شركت كنندگان دخترانی هستند كه با حجاب چادر و مانتو در صندلی‌های تالار نشسته‌اند و تك و توك دخترانی نسبتا بدحجاب در میان جمع دیده می‌شود و تعداد پسران نیز به 20 نفر نمی‌رسد.
 
دكتر گل‌محمدی به صورت پایان‌نامه‌ای مطالبی را در خصوص شناخت علل بدحجابی و بی‌حجابی ارائه كرد و تحقیقی كه در این زمینه شده بود تیتروار ارائه داد كه در این میان مولفه دگرگونی فرهنگی پررنگ‌تر از دیگر مولفه‌ها بیان شد.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در صحبت‌های خود با اشاره به اینكه ما در طول تاریخ كشور ما به جهت فرهنگ ملی و اسلامی و حتی قبل از اسلام مردمی دارای حجاب بودند، گفت: حجاب تنها اختصاص به خانم‌ها و نوع پوشش ندارد.
 
وی، باورها و نگرش‌ها، تربیت خانوادگی، نهاد آموزشی، پرورشی، مهد كودك، سازمان‌های تبلیغاتی، نهاد روحانیت، محیط فرهنگی، خرده‌فرهنگ‌ها، ناكامی‌های اجتماعی و ... را در بروز بدحجابی و بی‌حجابی موثر دانست.
 
گل‌محمدی به تاثیر آسیب‌های اجتماعی در پدیده بدحجابی تاكید كرد و گفت: طلاق یك آسیب اجتماعی را برای فرد تحمیل می‌كند و عوامل اقتصادی نیز این آسیب را تشدید می‌كند.
 
به گفته این پژوهشگر مسائل حجاب، اولین پدیدآوردندگان دگرگونی فرهنگی دانشجویانی بودند كه بورسیه شدند و برای تحصیل به خارج از كشور رفتند و بعد از بازگشت شكل و شمایل پوشش‌هایشان و نوع رفتارهایشان عوض شد.
 
وی در پایان عنوان كرد كه تبلیغات به نفع بدحجابی و بی حجابی همواره از طریق صاحبان قدرت و صاحبان ثروت صورت می‌گیرد و پشت قضیه بی‌حجابی و بدحجابی یك مافیای خطرناكی ایستاده است.
 
دكتر فرهمندپور دیگر سخنران برنامه وقتی دید یك ساعت و خورده‌ای از وقت گذشته است و صحبت‌هایش به درازا خواهد كشید، عنوان كرد كه بحث به این مهمی نباید به این شكل تیتروار و در یك زمان دو ساعته صورت بگیرد.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در صحبت‌هایش تبلیغ حجاب در خارج از كشور را راحت و موثرتر از داخل كشور و در یك محیط دانشگاهی شهر تهران دانست و گفت: ولی در یك محیط دانشگاهی تهران حجاب تبلیغ می‌شود بلافاصله ذهن‌ها متوجه برخی اخبار، تبلیغات مثبت یا منفی و برخی كج‌سلیقگی‌ها و بی‌برنامگی‌ها شده و در نتیجه این تبلیغات با یك مقاومت مواجه می‌شود.
 
وی در ادامه با بیان اینكه برخی آموزه‌های دینی ما مانند حجاب و امر به معروف كاملا با یك منطق برون دینی منطبق است ولی برخی احكام را آنقدر زشت عنوان كردیم كه با یك روند درون دینی روبرو شدیم.
 
فرهمندپور افزود: با اینكه حجاب برای یك دختر آمریكای یك غنیمت است و جذاب‌ترین بخش اسلام را حجاب عنوان می‌كنند ولی عجیب است دختر مسلمان ایرانی دلشان می خواهد حجاب خود را بیاندازد.
 
در میان صحبت‌های دكتر فرهمندپور یك ربع مانده به پایان وقت مقرر، بیرون از سالن هوا به تاریكی گراییده است و هنوز نیمكت‌های فضای باز پردیس دانشگاه هنر میزبان هنرجویانی است كه بی‌خبر از برگزاری برنامه‌ای در خصوص حجاب در اصلی‌ترین تالار پردیسشان مشغول صحبت هستند و چند قدم دورتر چند دانشجو به بازی گل كوچك مشغول هستند و دوباره یك عده‌ دانشجویی كه در نوبت تنیس روی میز به صف ایستاده‌اند.

نوشته شده در دوشنبه بیست و پنجم بهمن 1389ساعت 11:29 توسط هدی| |

واقعیت آن است که کشف حجاب ظاهری نمایانگر و علامت کشف حجاب بزرگتر در اخلاقیات و باور هاست. نشان از تجدید نظرطلبی در اصل اسلام است و ارتباطی با حوادث سیاسی ندارد.


مگر حوادث بعد از انتخابات و اعتراض به تقلب چه ارتباطی با دست شستن از قیودات مذهبی آن هم از نوع فردی می تواند داشته باشد؟ حجاب و سایر قیودات مذهبی چیزی نیست که در سالهای بعد از انقلاب بوجود آمده باشد. اینها دستور صریح قرآن و مطابق با سنت نبوی است که پانزده قرن پیش مسلمانان را مکلف به آن کرده است. حال چه شده است که یک حادثه سیاسی باعث می شود افراد دست از تقیدات دینی خود بکشند؟

به نظر نگارنده، در این کشف حجاب، زنان مکشفه اندکی مظلوم واقع شده اند! مردان مقید به حجاب ظاهری نیستند. لذا ما مردی را نمی بینیم که متهم به کشف حجاب شده باشد. مردها ممکن است بسیار بریده تر از اسلام باشند، ولی ظاهر آنها چیزی را نشان نمی دهد. ولی واقعیت آن است که حجاب در اسلام معنای وسیعتری از حجاب ظاهری خانمها دارد. دکتر شریعتی در وصیتنامه خود می گوید: "شرافت مرد همچون بکارت یک زن است . اگر یک بار لکه دار شد دیگر هیچ چیز جبرانش را نمی تواند." در سالهای اخیر، مخملباف "توبه نصوح" ساز، بدن کاملا عریان یک زن را در فیلم فریاد مورچه ها نمایش می دهد. محسن سازگارا بدون احساس شرم، با جرج بوش برای مقابله با ایران رسما همکاری می کند.

واقعیت آن است که کشف حجاب ظاهری نمایانگر و علامت کشف حجاب بزرگتر در اخلاقیات و باور هاست. نشان از تجدید نظرطلبی در اصل اسلام است و ارتباطی با حوادث سیاسی ندارد. حوادث سیاسی فقط بهانه را برای اینگونه افراد فراهم می کند تا تناقض رفتاری خود را با گذشته رفع و رجوع کنند. آن خانم که جلوی دوربین کشف حجاب کرد در توجیه کار خود گفت که این کار را برای اعتراض به وضع موجود انجام می دهد! این چه کاری است و چه توجیهی دارد که فردی برای مسائل سیاسی، آخرت خود را خراب کند. مگر آنکه قبول کنیم اصلا اعتقادی به آخرت و روز جزا از ابتدا وجود نداشته است.

تذکر این نکته ضروری است که اصل بی حجاب بودن انسان را از جرگه انسانهای سلیم النفس خارج نمی کند. در کشورهای غربی زنان بی حجاب هستند و بعضا خانواده دارند و بدون مشکل خاصی به زندگی خود ادامه می دهند. ممکن است این اشکال به بحث وارد شود که صرف بی حجاب شدن دلیلی بر منحرف شدن نیست. حداکثر آنکه فرد تازه مکشفه کسی می شود مانند زنان دیگر در جامعه غربی. در ثانی مگر فرد مکشفه دست از عقاید دینی خود و اعتقاد به خدا کشیده است؟

در پاسخ به این اشکال، باید به نکات زیر توجه کنیم:

1. زنان بی حجاب در کشورهای غربی مطابق با فرهنگ خود زندگی می کنند. هنوز توجیه و استدلال کافی برای ضرورت حجاب ندارند. این افراد پرچم مخالفت با حجاب را هم بلند نکرده اند.

2. زن مسلمانی که در مقابل تلویزیون حجاب خود را بر می دارد، در واقع اعلام می کند من از اینکه مدتی حجاب داشته ام پشیمانم. خطر این امر برای تبلیغ بی دینی به مراتب بیشتر از زنی است که طبق فرهنگ خود عمل کرده و بی حجاب است. آن یکی به جنگ با فرهنگ خود برخاسته و این یکی مطابق فرهنگ خود عمل می کند. قرآن کریم در باره کسانی که صبح ایمان می آورند و شب کافر می شوند، می فرماید آنها برای جلوگیری از دیندار شدن مردم دیگر دست به اینکار می زنند.

3. اخیرا مراجع عظام و متدینین از رواج بدحجابی و حتی بی حجابی در جامعه نگران هستند. آیا همزمانی این مسئله با حوادث بعد از انتخابات تصادفی است؟ وقتی اشخاص ناآگاه و ضعیف الایمان آن خانم قبلا چادری را که در صدای آمریکا حجاب از سر بر می دارد را می بینند، بطور طبیعی همان ته مانده حجاب ضعیف خود را هم دور می ریزند. وقتی خانم حقیقت جوی محجبه به زنان بی حجاب افتخار می کند، آیا می توان از هواداران جنبش سبز انتظار خودنگهداری داشت؟

در فیلمهای تبلیغات انتخاباتی، خانمی که به توصیف همسرش روشنفکرترین زن ایران و قرآن پژوه است، از میان خیل عظیم زنان فرهیخته ایران؛ خانمی را به عنوان مبلغ تبلیغاتی کاندیدای مورد نظر خود استفاده می کند که علنا در جشنواره های خارجی بی حجاب است و مشکل سینمای ایران را حذف سکس و شراب و اینکه آدم در سینمای ایران اختیار تن خود را ندارد، می داند. آیا می توان باور کرد انتخاب این فرد به عنوان زن نمونه و ساختن فیلم تبلیعاتی انتخاباتی با کمک او فقط یک حادثه است؟ آیا آنها طرز فکر او را نمی شناسند. چگونه از میان میلیونها بانوی فرهیخته و دانشمند، هنرمند متعهد، متدین و روشنفکر ایران، ایشان انتخاب می شود؟

امیرالمومنین می فرماید: "فاعل الشر، شر منه. انجام دهنده کار بد، از کار بدش بدتر است." این بدان معناست که فقط مقداری از بدیهای فرد فاسد فرصت بروز پیدا می کند. وگرنه باطن او بسیار بدتر از آن چیزی است که نشان می دهد. رفتار انسان مانند تکه ای کوچک از کوه یخی شخصیت اوست که از آب بیرون آمده و قسمت اعظم آن زیر آب است و دیده نمی شود.

باید گفت عناصر تجدیدنظر طلب با کشف حجاب ایدئولوژیک در سالهای بعد از انقلاب زمینه را برای کشف حجاب اخلاقی و در نهایت کشف حجاب ظاهری فراهم کردند. مسئله و اعتراضات این گروه نه فقط تقلب در انتخابات نیست، حتی مخالفت با ولایت مطلقه فقیه هم نیست. مسئله اصلی دین و دینداری است. وگرنه کدام دینداری راضی به عدم دخالت دین در سیاست است. سیاست قرار است تمام تصمیم گیریهای کلان کشور مدیریت کند. این تصمیم گیریها دین و دنیای مردم را تحت تاثیر قرار می دهد. آیا می توان این تصمیم گیریها را به عده ای سیاسیون بی تقوا و بندباز سپرد و دین را از دخالت برحذر داشت؟ آیا حذف دین از سیاست و اجتماع به معنای مخالفت با اصل دین نیست؟

تجدید نظر طلبی ایدئولوژیک باعث انحرافات و کجرویهای اخلاقی و رفتاری در جنبش اصلاح طلبی شده است. جنبش اصلاح طلبی با نظریه اصلاح در دین کار خود را شروع کرد ولی در عمل به بی بند و باری اخلاقی دچار گردید. جنبش سبز شکل استحاله شده و ضد دین همان اصلاح طلبی دهه هفتاد است. سران اصلاح طلب نه فقط کجرویهای اخلاقی را در جنبش سبز تقبیح نمی کنند بلکه با ادعای قرائت رحمانی از دین و تساهل و تسامح سعی در تزدیک کردن خود به عناصر بی دین و ضد دین دارند.

سال گذشته در لندن از نزدیک کسانی را که در تظاهرات از جنبش سبز حمایت می کردند مشاهده می کردم. متاسفانه در این تظاهرات چیزی که نایاب بود ادب و منش ایرانی بود. استفاده از کلمات رکیک و پوشش نامناسب حتی در مقایسه با افراد بومی این کشور از مشخصه های شرکت کنندگان این تظاهرات بود. روزی به شوخی به فرد صادقی که هوادار جنبش سبز بود، گفتم شنیدم شایع شده تو هماهنگ کننده این تظاهرات هستی. او که فردی متدین بود بسیار ناراحت شد و گفت اینها همه منافق هستند و دین و ایمان سرشان نمی شود.

جریان اصلاح طلبی نه فقط نتوانست اصلاحی را در دین بوجود آورد بلکه بی دینی و عدم تقید به ضروریات دین را در هواداران خود نهادینه ساخت. کشف حجاب بعضی زنان، ترک نماز؛ روزه خواری عمدی در تظاهرات روز قدس، استفاده از ماهواره های آنچنانی، از بین رفتن قبح همکاری و حقوق بگیری از سازمانهای جاسوسی بیگانه برای ضدیت با وطن از ثمرات کشف حجاب اخلاقی و عقیدتی در جنبش سبز است.

با این توصیفات آیا می توان ادعای خط امامی و مسلمان بودن آنها را باور کرد؟


 

 

همه چیز ملکِ خداست

پس این بدن مانیز ملک اوست ..

مشکل بشر اینه که خودرا مالک میدونه  به همین خاطره که هر روز خودرا نوعی بزک و ارایش میکنه و به کوی

 برزن میاد و هیچکس هم نمیتونه بگه اقا یا خانم بالای چشمتون ابروست !


 قران تو سوره حمد که هروز میخونیم واون رو  مادر سوره های قران میدونیم .. یک حرف کلیدی داره اونم اینه که

خدا مالک است
یعنی ای انسان خیال مالکیت رو از سرت بیرون کن  هیچ کاری بی اجازه نکن نه فقط درباره دیگران حتی درباره خودت

پس هرجوری نپوش هرجوری حرف نزن و هر چیزی نبین !


نوشته شده در یکشنبه بیست و چهارم بهمن 1389ساعت 16:35 توسط هدی| |

شما جنس مرغوب را در کادو مى پیچید، روى تلویزیون پارچه مى اندازید،

کتاب قیمتى را جلد مى کنید، طلا و جواهرات را ساده در دسترس قرار نمى دهید. ب

نابر این جلد وحجاب نشانه ارزش است .

خداوند براى چشم که ظریف است و خطرات آنرا تهدید مى کند،

حجاب قرار داده حجاب باعث تمرکز فکر مردان که بخش عمده تولید جامعه به دست آنان است مى گردد.

در کشورهایى که بى حجاب است نظام خانواده از هم گسسته و آمار طلاق غوغا مى کند.

اسلام به خاطر حفظ حیا، کرامت و جلال ، جلوگیرى از تشتّت و هوسبازى و گسستن نظام خانواده حجاب را واجب فرموده .

باید دانست که حجاب مانع تولید نیست ، بزرگترین صادرات ایران بعد از نفت ، قالى است که تولیدش به دست زنان با حجاب است .

حجاب مانع تحصیل نیست صدها هزار دانشمند زن در کشور اسلامى ایران شاهد این ادعّاست حجاب آرم جمهورى اسلامى ایران است .

دنیا انقلاب اسلامى ایران را باحجاب بانوان مى شناسد و ابرقدرتها از این نشانه پرارزش انقلاب آنقدر هراس دارند که چند دختر مسلمان را با پوشش اسلامى بر سر درس تحمل نمى کنند.


http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/10314/B/13890728_1710314.jpg

از سلسله بیانات آقای قرائتی در باره با حجاب


نوشته شده در یکشنبه بیست و چهارم بهمن 1389ساعت 16:33 توسط هدی| |

     
به آمریکا پناهنده شويد تا دخترانتان بتوانند بدون حجاب و با شلوارک به گردش بپردازند!
معصومه ناصری که اکنون در لس‌آنجلس زندگی می‌کند، همه مردم ایران را دعوت کرد تا به آمریکا پناهنده شوند تا دخترانشان بتوانند بدون حجاب و با شلوارک به گردش و تفریح بپردازند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه ایران، معاون سردبیر سابق ارگان رسمی مجلس هلند که اکنون در لس‌آنجلس زندگی می‌کند، همه مردم ایران را دعوت کرد تا به آمریکا پناهنده شوند تا دخترانشان بتوانند بدون حجاب و با شلوارک به گردش و تفریح بپردازند!

"معصومه ناصری" که چندین سال عضو شورای سردبیری مجلسه چلچراغ بود و در سال 84 هم عضو فعال و تاثیرگذار ستاد انتخاباتی مطفی معین بود، در مطلبی که در وبلاگ شخصی خود نوشته، با اشاره به حضورش در ایالات متحده امریکا اظهار داشته است: حضور در لس‌آنجلس در کنار برخی از ایرانیان مهاجر این حس را به من می‌دهد که لذت ببرم از این که دست کم بخشی از مردم ایران اینجا آزادی‌های سیاسی اجتماعی‌شان را به دست آورده‌اند و ظهر شنبه بی حجاب و با شلوارک می‌روند چلوکباب می‌خورند و برای شاهزاده جوان‌مرگ مراسم ختم برگزار می‌کنند.

خانم ناصری که پیش از پناهندگی به آمریکا، عضو شاخه جوانان حزب مشارکت بوده است، همچنین بی‌حجاب گشتن خود در خیابان‌های لس‌آنجلس را آرزوی مردم ایران نامیده و در سخنانی بامزه مدعی شده است: چی می‌شد آن هفتاد میلیون باقی مانده هم با چند پرواز از فرودگاه امام خمینی به نقاط آزاد جهان منتقل می‌شدند؟

 


نوشته شده در جمعه بیست و دوم بهمن 1389ساعت 20:11 توسط هدی| |

   
سایت شبهات: در رابطه با شبهه منع کردن و افزایش تحریک و حرص، دو پاسخ وجود دارد، ایجابی و سلبی پاسخ ایجابی اینکه آیا واقعاً برداشتن منع موجب کم شدن تحریک می‌شود؟ و پاسخ سلبى؛ آیا واقعاً در جوامع غربی تحریک وجود ندارد؟در پاسخ به سؤال اول(ایجابی) باید گفت: نمی‌توان گفت که منع موجب تحریک نمی‌شود. البته منع مقداری تحریک با خودش می‌آورد، اما آیا هرجا این منع برداشته شود تحریکاتش هم برداشته می‌شود این محل بحث است. شهید مطهری در این رابطه می‌گوید نیازهای ما دو سنخ است محدود مثلاً خوردن و نامحدود مثل جاه طلبى، غریزه جنسی و ... که نیازهای نامحدود انسان هستند.

در جواب پاسخ دوم نیز باید گفت: در جوامع غربی نیز تحریک وجود دارد. مرد غربی که در روز هزاران زن بی‌حجاب می‌بیند، هنوز غریزه‌اش اشباع نمی‌شود. باز می‌خواهد زن دیگری را ببیند برای این کار تبلیغات گسترده‌ای انجام می‌دهند به طوری که کاری می‌کنند که با اینکه کسی نیاز به آن جنس نداشته باشد ولی تحریک شود که جنسی را که یک زن می‌فروشد یا تبلیغ می‌کند، بخرد. در غرب اکثر فروشنده‌ها را زن انتخاب می‌کنند. در واقع می‌توان گفت مردان غربی نیز تحریک می‌شوند. چون آمار بالای تجاوز با وجود آزادی این مورد را تأیید می‌کند. ولی در جاهایی به علت شخصیت و موقعیت اجتماعی و ...خود را حفظ می‌کنند. بالای 80 درصد استفاده از اینترنت صرف امور جنسی می‌شود. و این 80 درصد هم افرادی هستند که افراد با شخصیت و با شأن اجتماعی بالا هستند.

جوامع غربی با برداشتن منع دو ضرر کرده‌اند: یکی اینکه تحریک را به معنای عمومی کم نکرده‌اند اما به معنای فردى کم شده است و این به آن معناست که لذت افراد در روابط کمتر شده است. و همین باعث تضعیف خانواده در غرب شده است.

اشکال دیگری که مطرح شد این بود که اگر ما حجاب داشته باشیم از جامعه طرد خواهیم شد. باید به این افراد شخصیت بدهیم و بگوییم که خوب شما اگر خلاف جهت دیگران رفتار کنید آنها به شما احترام خواهند گذاشت زیرا جرأت شما را خواهند دید و این بالذات ارزشمند است.

بحث دیگری که در جامعه مطرح است این است که می‌گویند: حجاب در جامعه ما بیشتر جنبه حکومتی دارد یا اینکه می‌گویند حجابی که علما مطرح می‌کنند حجابی نیست که در دین مطرح است بلکه سلیقه آنهاست.

باید این طور جواب داد که برای هر کاری متخصص آن کار نیاز است مثلاً اگر چشم درد گرفتیم پیش هر کسی نمی‌رویم، علما نیز بر طبق آیات و روایات این‌طور نظر می‌دهند و استنباط می‌کنند. حال شما خودتان روایات را بررسی کنید اگر 50 روایت دیدید که مثلاً عنوان شده بود که اگر زن موی خود را نپوشاند اشکال ندارد بعد بگویید که علما از این روایت چشم‌پوشی کرده‌اند.

علاقمندان جهت مشاهده تارنمای شبهات حکومتی سیاسی و پاسخ آن می توانند به سایت شبهات به آدرس www.shobahat.com  مراجعه نمایند.


نوشته شده در پنجشنبه بیست و یکم بهمن 1389ساعت 11:56 توسط هدی| |

يكي از ثمرات ارزشمند شجره طيبه انقلاب اسلامي،‌ ارتقاي منزلت زن و ارايه الگويي نوين از زن موفق به جهان بود كه باعث شد زنان جامعه ‌بدون نياز به الگوپذيري از غرب و فمنيسم منتج از آن، به زن بودن خود افتخار كنند و به استحكام نهاد خانواده ياري برسانند.

از ابتداي شكل گيري انقلاب و تظاهرات گسترده مردمي در ايران، ‌آنچه بيش از همه توجه تمامي جهان را به خود جلب مي كرد، شركت زنان محجبه در صفوف اول تظاهرات بود؛ تصوير جديدي از زن ايراني كه تا آن زمان در تبليغات و تصاويري كه رژيم ستم شاهي نشان مي داد، و به سان غايب اصلي، هرگز به چشم نمي خورد. 

اين گروه زنان كه در واقع بدنه اصلي جامعه زن ايراني را تشكيل مي دادند به دليل وابستگي رژيم پهلوي به غرب و پيروي آن از الگوهاي غيرديني كه توجه به زن را در عريان بودن او مي دانست، مجبور به گوشه نشيني شده بودند. 

اين وضعيت موجب شده بود زنان براي پاسداري از عفت و ارزشهاي خود، از حضور در عرصه هاي مختلف جامعه سر باز زنند و نتيجه آن شده بود كه زنان داراي تحصيلات عاليه در كشور به نسبت جمعيت مردان بسيار اندك و كم شمار بود. 

تعداد زنان در سطوح مديريتي نيز به دليل سطح تحصيلاتي پايين آنها از يكسو و نيز، اصرار حكومت بر استفاده ابزاري و تبليغي از آنان نيز چندان نبود و آنها، تنها در بدنه شركت ها و وزارتخانه ها و آن هم در مشاغلي خاص ديده مي شدند. 

در آن دوران، روشنفكري زن در غربگرايي، عدم پايبندي به خانواده و فرو رفتن در دام فمنيسم خلاصه مي شد. 

اين وضعيت عرصه اي را براي رشد دختران مسلمان ايراني باقي نمي گذاشت و آنها بيشتر ترجيح مي دادند كه از عرصه عمومي جامعه خود را دور نگه دارند. 

اينگونه بود كه زنان سرزمين من ، سرزمين تو، سرزمين ما؛ زناني كه خود چون مام وطن، نو به نو شدن را در خود تكرار مي كنند، در ديروزي نه چندان دور، به دليل سياست هاي رژيم ستم شاهي، از عرصه كار، فعاليت و علم آموزي دورمانده و ناچار بودند يا تن به الگوهاي غربي بسپارند و از خويشتن خويش و ارزشهاي اسلامي تهي شوند، يا آنكه براي حفظ اين ارزشها و كانون خانواده، قيد حضور در عرصه اجتماعي را بزنند. 

جامعه در چنين حالتي، حكم اندامي كج و معوج را داشت كه تمام بخش هاي آن به درستي رشد نكرده بود تا با اتكا با آن بتوان از يك جامعه توسعه يافته سخن گفت. هر چه بود در واقع ، كاريكاتوري از حركت به سمت توسعه بود كه جز فقر و فاصله طبقاتي بيشتر در جامعه ثمري نداشت. 

از همين رو ، از نخستين روزهاي تظاهرات همگاني، زنان كه تا آن روز نشستن در كنج خانه ها را برگزيده بودند، براي دفاع از حقوق و ارزشهاي خويش عليه رژيم به پا خاستند و با حضور در صفوف اول مبارزه، جانفشاني هاي بسياري براي به ثمر رسيدن انقلاب اسلامي نمودند. 

شايد، گفتن اينكه زنان در به پيروزي رساندن انقلاب، برپايي نظام و حتي دفاع مقدس هشت ساله نقشي بي نظير ايفا كردند، كليشه اي به نظر برسد، اما اين واقعيتي است كه نمي توان آن را كتمان كرد. 

آنچه در اين ميان، بيش از همه كتمان ناپذير است، ورود دو بخش عظيم از زنان به عرصه عمومي فعاليت جامعه بود؛ نخست زنان شهري كه حاضر نبودند تن به خواست هاي فمنيستي بدهند و حجاب خود را رها سازند . و دومين گروه زنان ، طيف وسيع دختران و زنان روستايي بودند كه به يمن انقلاب اسلامي ،گسترش تحصيلات عمومي ، بهره مندي از امكانات زندگي و خدمات مناسب فرهنگي توانستند به مراكز آموزش عالي راه يافته و به تحصيل، تدريس و تحقيق بپردازند. 

ورود اين طيف گسترده كه تقريبا نيمي از جامعه ايراني را در بر مي گرفت به عرصه عمومي جامعه، با حفظ شئون اسلامي از جمله حجاب و وفاداري به نقش منزلتي زن در حفظ كانون خانواده به عنوان همسر و مادر باعث شد تا زنان جامعه اسلامي ما بي توجه به الگوهاي غربي، راههاي كمال و ترقي را هر روز بيشتر بپيمايند و بيش از پيش، الگوساز شوند. 

به همين دليل است كه امروزه نه تنها شاهد حضور گسترده زنان دانشمند و خلاق در تمامي عرصه هاي علمي و اجتماعي هستيم ، بلكه خانواده ها نيز گرفتار بلاياي الگوهاي غربي براي استفاده ابزاري از جنس زن نشده اند. 

اكنون سال هاست كه زنان ايران اسلامي، به جاي الگوپذيري، به الگوسازي پرداخته و كشورهاي اسلامي از آنها بسيار تاثير پذيرفته اند. حجاب و در كنار آن كار، اكنون به زنان ايراني، اعتبار و استقلالي داده است كه رشك تمام زنان منطقه را بر مي انگيزد، به گونه اي كه اكنون در همه جاي جهان - حتي در دنياي مد - همگان در برابر زن سرفراز ايراني سر تعظيم فرود آورده و از حجاب و پويايي اشان الگو مي گيرند. 

در اين زمينه، كافي است نگاهي كه به كشورهاي اطراف و جوامع اسلامي بيندازيم تا به وضوح ببينيم چگونه در جوامع ديگر نيز زنان به دنبال حجاب و يافتن پوشش هاي مناسب براي فعاليت هستند.
زنان ايراني حالا ثابت كرده اند كه در سايه سار قانون الهي ، 'مي توان' و ارزشها را پاس داشت و 'همه فرداها'، 'امروز آنان ' را تكرار خواهد كرد. 
منبع: ایرنا
نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن 1389ساعت 12:33 توسط هدی| |

اسلام هیچگاه احکام خود را تحمیل نکرده است و بندگان را در اختیاری کامل قرار داده و با برخورد انسانی با مخاطبان خود رفتار کرده.

(نوح) گفت: «اگر من دلیل روشنى از پروردگارم داشته باشم، و از نزد خودش رحمتى به من داده باشد -و بر شما مخفى مانده- (آیا باز هم رسالت مرا انکار مى‏کنید)؟! آیا ما مى‏توانیم شما را به پذیرش این دلیل روشن مجبور سازیم، با اینکه شما کراهت دارید؟!(هود/۲۱)

حقیقت این است که خدا بنی آدم را کرامت بخشیده و خوب و بد را در برابر او قرار داده و او را صاحب اختیار گذاشته. خدا فقط نیامد که ما را با خوبی های دینش جذب بکند. هم سختی های دینش را در برابر ما قرار داد و هم شیرینی‌ها و قشنگی‌ها.

خدا اگر می خواست خوبی‌های دینش را پیش رو می گذاشت و جذب می‌کرد.

بی‌دینان و دشمنان اسلام خواسته‌های خود را با تحمیل به اجرا می‌گذارند. در غرب با تحمیل بر انسان‌ها تسلط یافته‌اند. آنها را در برابر یک تبلیغات قرار گرفته‌اند و فقط مجبور به انتخاب یک روش مورد درخواست سرمایه‌داران هستند. هیچ حق انتخابی وجود ندارد. آنها با تبلیغ و نشان دادن زیبایی انسان را استعمار می‌کنند.

استحماری که اکنون با غربیان می‌کنند. فقط با خوشی‌ها جذب می‌شوند. آنها نمایش و مترسکی از آزادی را به معرض گذاشته‌اند.

 

چرا حجاب در جامعه اسلامی اجباری است؟ چرا می‌خواهند دین را با زور به مردم بقبولانند؟ آیا واقعاً اینگونه است؟ آیا نماز اجباری است؟ آیا برای رفتن حج اجباری است؟ چه کسی را مجبور به اعمال اینچنینی می‌کنند؟ خب همه می‌دانند که اینچنین نیست و هیچ کس را مجبور نمی‌کنند.

حالا آیا در دین حجاب مهم‌تر است یا نماز؟ معلوم است که نماز مهم‌تر و ارجمندتر است؟

پس اینطور نیست که شما را به چیزی که اکراه داری مجبور کنند. پس چرا اگر نماز واجب‌تر و مهم‌تر است، برای حجاب در جامعه اینگونه سخت‌گیری می‌شود که برای نماز نه؟

پاسخ این سخن به خوبی نمایان است. بی‌حجابی یک نوع بر هم زدن آرامش روانی یک جامعه است. استعمار زنان برای تبلیغ کالاها و بردگی آنان به خاطر هزینه کم و حقوق اندک و عدم وجود زمینه‌های مخالفت و دفاع از حقوق خود.

همانطور که بوق زدن در کنار بیمارستانی که نیاز به آرامش دارد و کسی نمی‌تواند بگویم بوق خودم است! حجاب یک امر اجتماعی است.

دین با نشان دادن زیبائی‌هایش و در کنارش مشکلاتش به انسان می‌گوید که تو آزادی که انتخاب بکنی. این راه است و من نمی‌خواهم با زیبا جلوه دادن و فریب دادن تو را جذب بکنم. بالاخره در کنار همه زیبائی‌ها دین، زحمت‌هایی هم هست.

اما در غرب فقط زیبائی‌ها را می‌گویند. تو را استحمار می‌کنند و مانند گوسفندی فرض می‌کنند که باید جذب خواسته‌هایشان بشوی. دین حقیقت است و بی‌دینی فریب.

پینوشتـ……………………………………………………………….

۱. …

۲. آیا چیزی به اسم بد حجابی وجود دارد؟ یا حجاب وجود دارد و مانع جلب نظر می‌شود و یا به شکل دیگری جلب نظر می‌کند. یک امتیازی که خداوند به زنان داده و به اشتباه از آن استفاده می‌شود.

۳. استحمار معمولاً با جلوگیری از آگاه شدن افراد همراه است. بسیاری از افراد غفلت دارند. اما بسیاری مریض هستد. خداوند راه را باز گذاشته و تنها کسانی که در برابر این آزادی اشتباه را آگاهانه انتخاب می‌کنند امیدی به هدایتشان نیست و هر چه می‌خواهد اینجا ناسزا بگویند!


نوشته شده در چهارشنبه بیستم بهمن 1389ساعت 12:31 توسط هدی| |

فاطمه صناعي

امروز در جهاني به سر مي بريم كه افراد زيادي در جهت از بين بردن شخصيت زنان تلاش مي كنند. اين تلاش ها گاهي با ابزار فرهنگي خاصي چنان مناسب با ذائقه ي مخاطبان طراحي مي شود كه در بعضي موارد، نظرات منفي را القا مي كند.
در ميان ابزارهاي فرهنگي رسانه هاي ارتباط جمعي به وي‍‍‍‍ژه رسانه هاي تصويري مانند تلويزيون به سبب تأثير بيشتر تصاوير روي مخاطبان از اهميت خاصي برخوردار هستند.

مدير مركز اطلاعات اسلامي آمريكا پيرامون اهميت و نقش رسانه ها اظهار داشت: اين تصور كه هر رسانه اي براي انتقال مضامين فرهنگي با فرهنگ خاص خود وارد عمل شود، يك اشتباه بزرگ است.
(تروگوسون) اظهار داشت: امروز ما در شرايطي هستيم كه بايد افكار و انديشه ها را فراتر از يك جعبه ي كوچك به نام تلويزيون تعريف كنيم و در اين مسير از افكار باز و منطبق با دين اسلام استفاده كنيم.
وي افزود: توليد برنامه هاي رسانه ها بايد با روشي منطبق با فرهنگ اهل بيت (ع) سنجيده شود و در جهت جذب مخاطبان به ويژه نسل جوان باشد.
حسيني خلاقيت و نوآوري در ساخت برنامه ها را مهم ارزيابي و خاطرنشان كرد: رسانه هاي اسلامي براي كسب موفقيت بايد به يك استاندارد جهاني برسند تا بتوانند يك الگوي عملي براي مردم باشند.
یک اندیشمند کشور نروژ هم در خصوص وضعيت حجاب در غرب گفت: وضعیت حجاب و عفت زنان در غرب دچار بحران شده است.
"سلیندا نور" بيان داشت: در این میان، موضع گیری رسانه های غربی نیز واضح و روشن نیست.
وی با اشاره به این مطلب که ترویج بی حجابی از سوی رسانه ها بر این وضعیت در غرب دامن می زند، افزود: اگر در این رسانه ها به زنان اجازه بدهند که با حجاب اسلامی ظاهر شوند، می تواند تأثیر بسزایی در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب داشته باشد.
سلیندا نور که به تازگی تحقیقی در خصوص زنان مسلمان به همایش بین المللی زنان اندیشمند مسلمان عرضه داشته است، تصریح کرد: اگر رسانه ها با یک ذهنیت مثبت فعالیت کنند، نقش مثبتی در اشاعه فرهنگ اسلامی خواهند داشت.
وی که تحصيل كرده رشته علوم اجتماعی است، در ادامه سخنانش عنوان كرد: نتیجه ی افکار منفی، تأثیرات منفی است، به عنوان مثال در کشور نروژ، رسانه ها به سبب موضع گیری مشکوک خود نسبت به حجاب، موجب بروز نتایج منفی در این زمینه در جامعه می شوند.
این دانشمند نروژی خاطرنشان کرد: هم اکنون رسانه ها برای جلوگیری از حجاب و با رویکردی منفی برنامه می سازند، اگرچه ممکن است این عملکرد منفی در ظاهر نشان داده نشود اما در باطن نتیجه مخرب به دنبال دارد.
در ادامه "زينب الكرشت" مجری و خبرنگار لبنانی شبکه الکوثر گفت: برگزاری همايش ها و جشنواره هاي متنوع مذهبي می تواند مسیری برای انتقال فرهنگ اسلامی به جهان باشد.
وي با اشاره به اينكه رسانه ها یک پل ارتباطی برای انتقال اطلاعات هستند، افزود: كشور ايران مي تواند فرهنگ اسلامی موجود در كشورش را به همه مردم اروپا و آمریکا منتقل کند.
الکرشت در خصوص ترویج فرهنگ عفاف و حجاب از سوی رسانه ها تصریح کرد: اگر در یک شبکه تلویزیونی، زنان خبرنگار و مجری با حجاب ظاهر شوند، مي توانند الگوی مناسبی برای مخاطبان باشند.
این مجری شبکه الکوثر ادامه داد: بعضی از کشورها برای این کار ممنوعیت دارند و فکر می کنند نشان دادن زن با حجاب مضمون بدی دارد.
وي بیان داشت: نشان دادن زن مسلمان با حجاب که در تلویزیون کار می کند و حجاب مانع کار او نشده است در کشورهای غربی و آمریکا تأثیرگذار خواهد بود.
الكرشت برنامه های تلویزیونی کشورهای اسلامی را مثبت ارزیابی كرد و اظهار داشت: اگر رسانه ها در خصوص موضوع عفاف و حجاب از کارشناسان علمی دعوت کنند تا این مسأله را برای مخاطبان تشریح کنند، مي تواند مفید واقع شود.

اين مجري توانا یادآور شد: بعضی از کشورها تعریف حجاب را نمی دانند و با معنی و مفهوم حجاب واقعی آشنا نیستند و این رسانه های کشورهای اسلامی هستند که باید این مفهوم را بیان کنند.

مدیر یک حوزه علمیه تانزانیا نيز در اين زمينه گفت: اگر انعکاس برنامه های اسلامی جهانی باشد در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب مؤثر خواهد بود.
"میسره علی" افزود: رسانه های کشورهای اسلامی به سبب وجود طرفداران دین در کشورشان در ترویج فرهنگ حجاب مؤثرند.
میسره که 650 طلبه را در حوزه تربیت می کند، خاطرنشان کرد: رسانه های غربی به سبب محدودیت در پخش برنامه های اسلامی، نمی توانند در گسترش این فرهنگ گام مؤثری بردارند.
این مدیر حوزه علمیه تصریح کرد: رسانه ها با نشان دادن یک زن مسلمان با حجاب که رتبه های علمی بالایی دارد و در حین تحصیل مشغول به کار نیز هست، می تواند این پیام را به مخاطب منتقل کند که حجاب محدودیت نیست.
یک اندیشمند کشور تاجیکستان با تأكيد بر اهميت مسأله حجاب در سال های اخیر در كشورش گفت: در کشور ما دختران از داشتن حجاب منع می شوند و در این راستا روزنامه "نجات" که ویژه زنان حزب نهضت اسلامی است، نسبت به این مسأله (اخراج دختران با حجاب از مراکز علمی ) واکنش نشان داده است.
"زرفا رحماني" ادامه داد: ما توانسته ایم در این نشریه با انعکاس موضوع اخراج دختر باحجاب از محل تحصیلش، از دختران دانشجو دفاع کنیم و با طرح این موضوع، وزیر مربوطه را به دادگاه کشاندیم.
وی ایران را یک کشور اسلامی خواند و یادآور شد در کشور ایران رعایت حجاب آزادانه و به راحتی صورت می گیرد و مشکلاتی که ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم در این جا دیده نمی شود.
رحمانی افزود: در رسانه های کشور ایران از جمله صدا و سیما، زنان با حجاب ظاهر می شوند و این مطلب ما را به وجد می آورد.
"حلیمه حسینی" مدرس دانشکده علوم اسلامی و ادبیات عرب خاتم النبیین شهر کابل افغانستان نيز بر ضرورت کارکرد مثبت رسانه تأکید کرد و گفت: برگزاری همایش های بین المللی با حضور صاحب نظران و اندیشمندان کشورهای مختلف در جهت توجه خاص به موضوع عفاف و حجاب می تواند به استخراج کارکرد مثبت آن کمک کند.
وي افزود: رسانه های گروهی اعم از تلویزیون، ماهواره و اینترنت مانند شمشیر دو لبه هستند که کارکرد مثبت و منفی را در پی دارد و باید در جهت ترویج عفاف و حجاب زمینه مثبت آن را تقویت کرد.
حلیمه حسینی، بیان داشت: برای مقابله با دشمنان و مخالفان عفاف و حجاب باید از شیوه خودشان استفاده کنیم و با نشان دادن زنان موفق در مقاطع مختلف اجتماعی و سیاسی کشورهای اسلامی، الگویی مناسب به جامعه جهانی ارائه دهیم.
وی افزود: ما می توانیم سخن خود را در رابطه با عفاف و حجاب، معنویت و جایگاه آن در خانواده و جامعه از طریق رسانه هاي جمعي به همه نقاط جهان منتقل کنیم.
این استاد دانشگاه کابل با اشاره به فعالیت مسیحیان در جهت تبلیغ دین مسیح که از روش های روانشناسانه استفاده می کنند، تصریح کرد: امروز شبکه های رسانه ای اسلامی باید فعالیت خود را جهانی کنند و آن را محدود به داخل کشور خود ندانند تا بتوانیم فرهنگ ناب اسلامی را به جهانیان مخابره کنیم.
يك مسلمان اندیشمند دانمارکی نيز اظهار داشت: رسانه های غربی با تبلیغات منفی چهره زن مسلمان باحجاب را تخریب می کنند.
"فاطمه زهرا بلاوی" اندیشمند دانمارکی با ابراز تأسف از این مطلب بیان داشت: رسانه های غربی سعی می کنند تا زنان مسلمان و با حجاب را افرادی ضعیف جلوه دهند.
وی افزود: در مقابل، اين رسانه های کشورهای مسلمان هستند که باید با نشان دادن زنان محجبه، ارزش واقعی او را تبلیغ کنند.
بلاوی در خصوص وضعیت عفاف و حجاب در کشور دانمارک تصریح کرد: برای داشتن حجاب در کشور دانمارک، قانون خاصی وضع نشده و برای من هم حفظ حجاب مشکل نیست اما گاهی اوقات مردم در خیابان، چادرها را از سر می کشند و ایجاد مزاحمت می کنند و به طور کلی دید جامعه نسبت به این موضوع، دیدی منفی است.
این اندیشمند دانمارکی یادآور شد: در بعضی از مشاغل کشور دانمارک برای حجاب افراد محدودیت وجود دارد و از حضور زنان با حجاب کامل جلوگیری می شود.
در ادامه "زهرا سونماز" مسلمان کشور ترکیه لازمه قبول کردن حجاب را داشتن علم دانست و گفت: کسی می تواند حجاب را قبول کند که با داشتن علم و دانش در مورد آن تحقیق کند.
وی افزود: رسانه ها برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جهان باید از روش های قرآن کریم استفاده کنند تا مؤثر واقع شود.
سونماز بیان داشت: من وکیل هستم، اما به سبب داشتن حجاب نمی توانیم در کشورم کار کنم و در کل بعضی از مشاغل هستند که زنان اجازه فعالیت در آن مکان ها را ندارند.
مسلمان کشور ترکیه در خصوص برگزاری جشنواره ها و همایش هایی با مضامين فرهنگ اسلامي تصریح کرد: مسلمانان کشورهای مختلف باید با هم متحد شوند و با رواج برنامه ها این فرهنگ اسلامی را گسترش دهند.
سردبیر مجله ی حواءنای عراق هم گفت: رسانه ها باید جنبه های مختلف، ارزش، نقش و تأثیر انکارناپذیر زنان در جامعه را منعکس کنند.
"جنان العبیدی" بیان داشت: رسانه ها نقش بسیار برجسته ای در ترویج و گسترش عفاف و حجاب دارند.
وی با اشاره به این مطلب افزود: آنچه مهمتر از رسانه است، توجه به متون درسی کودکان از مرحله ی اول آموزش است، به طوری که همراه علم مسایل معنوی را در هر رشته ی تحصیلی بیاموزند.
العبیدی گفت: امروز رسانه ها چه در غرب و چه در بعضی از کشورهای اسلامی همواره به جنبه های ظاهری و شهوت انگیز زن می پردازند که این امر در آگهی ها و برنامه های تبلیغاتی به وضوح دیده می شود.

سردبیر مجله حواءنا ادامه داد: زمانی که با زنان دانشمند صحبت می کنند، به جای علم و دانش بیشتر جنبه ی زیبایی و جنسی او مدنظر است و این بسیار زیان آور است، چرا که ارزش واقعی زن مطرح نشده و جنسیت بیشتر در ظاهر او خلاصه می شود.
وی در خصوص حجاب و عفاف در کشور عراق خاطر نشان کرد: با وجود مشکلات زیادی که در کشور ما وجود دارد، اما کمتر مورد تهاجم فرهنگی قرار گرفته و حجاب در کشور ما رایج است.
العبیدی با اشاره به اینکه احترام به اصول اسلامی ضروری است یاد آور شد: در مدت اخیر یک سری جریانات تندرو در عراق به وجود آمد تا به اجبار برخی از زنان بی حجاب را با حجاب کند و این حرکت بدون شک بازتاب منفی دارد و چرا که توجه به اصول اسلامی حجاب، امری است که انسان باید آن را آزادانه و از روی اختیار انتخاب کند.
یک دانشجوی کشور ترکیه نيز اظهار داشت: اینترنت با شبکه وسیع و زبان های مختلف یک مسیر ارتباطی برای همه مسلمانان نقاط مختلف دنیاست که به ترویج فرهنگ عفاف و حجاب کمک می کند.
"محمد فاتح" گفت: برای ترویج این فرهنگ از سوی رسانه ها، تشکیل یک شبکه بین المللی مختص مسلمانان با قابلیت پخش برنامه با زبان های مختلف بسیار مؤثر است.
وی که در رشته علوم سیاسی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) مشغول به تحصیل است، افزود: افزایش آگاهی های دینی به انجام تمام و کمال احکام و عقاید دینی کمک می کند، از این رو ایمان تقلیدی ارزشی ندارد بلکه باید سعی کنیم به دین با تحقیق، ایمان بیاوریم.
فاتح در ادامه خاطرنشان کرد: زنان مسلمان حجاب دارند اما حجابي صحيح است كه از روی عادت نباشد، بلكه از روی تحقیق شكل بگيرد.
وی قانون یک کشور برای داشتن حجاب را مهم ارزیابی کرد و گفت: برای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب رعایت این مسأله در اماکن عمومی مانند مدرسه و دانشگاه تأثیر بسزایی دارد.
این دانشجوی ترک در خصوص برگزاری جشنواره تولیدات رسانه ای عفاف و حجاب یادآور شد: در این جشنواره ها باید به مردم بفهمانند که چرا حجاب دارند تا در ترویج این فرهنگ مؤثر باشند.
همچنين یک گوینده و مترجم رادیو سواحلی تانزانیا گفت: تلویزیون به عنوان رسانه ای که در دسترس همه مردم است، تأثیر بسزایی در ترویج فرهنگ اسلامی دارد.
"فاطمه محمد" ادامه داد: اینترنت و ماهواره برای اشاعه این فرهنگ ها به سبب نوع خاص خود، محدودیت دارند.
وي که فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مامایی است، تصریح کرد: در کشورهای اسلامی که رسانه ها دولتی و در دسترس مي باشند، برنامه ها قبل از پخش سنجیده و مورد نظارت کارشناسان قرار می گیرد.
وی ادامه داد: چنين همايش ها و بزرگداشت هايي، بهترین فرصت است که به جوانان بیاموزیم چه نعمت بزرگی داریم که به راحتی حجاب را رعایت می کنیم.
فاطمه محمد در خصوص برگزاری جشنواره "نور" خاطرنشان کرد: با برگزاری چنین جشنواره هایی مردم مختلف دنیا با نوع حجاب و چگونگی آن در ایران آشنا می شوند و مردم ایران باید ارزش این حجاب را بدانند در حالی که کشورهای دیگر از آن محروم هستند.
اين گوينده راديو در پايان از حجاب به عنوان يك اسلحه براي زنان نام برد و يادآور شد: تشویق های بزرگ سبب موفقیت در گسترش یک فرهنگ است و برای اشاعه فرهنگ حجاب هم این روش می تواند تأثیرگذار باشد.


نوشته شده در سه شنبه نوزدهم بهمن 1389ساعت 10:51 توسط هدی| |


1- رعایت اصل تقوای الهی در عمل از طرف آمرین به معروف وناهین از منکر . ( عامل بودن آمر )

2- ارائة الگوی صحیح پوشش متناسب با اسلام وانقلاب برای دختران وپسران 0

3- ارائة الگوهای امروزی که برای نسل جوان ملموس باشد 0 ( مانند : دعوت از کسانیکه در زمینه های علمی ، اجتـماعی و… در بین نسل جوان موفق بوده وپوشش برتر دارند 0)

4- ترویج فرهنگ اصیل اسلامی وقرآنی در صدا وسیما وسینما وحتی میادین شهرها( بصورت تابلوهای بیل برد ) با ساخت فیــلم ، سریال ، پخش مراسم عزاداری وهیئات مذهبی و000

5- بیان محسنـات حجاب اسلامی وتبلیغ خوبیهای حجـاب وبیان مضرات بدحجــابی وبی حجابی از طریق : همایش ، کنفرانس ، میزگردو000 با بهره گیری از نسل جوان وبا پوششهای مناسب 0

6- در نظر گرفتن شرایط زمانی ومکانی در امر به معروف ونهی از منکر بخاطراثر گذاری واثر پذیری وفرهنگ سازی از طریق مثبت نگری به مقوله حجاب وعدم بزرگنمایی بدحجابی 0

7- مجاب نمودن مسئولین بین خود وخانواده وزیر مجموعه ی اداری آنان ( مانند : منشی ها وغیره )

 

8- جلوگیری از تولید وفروش محصولات غیرفرهنگی والبسه های نا مناسب 0

9- توسعه وگسترش هیئات مذهبی وپخش از صدا وسیما وهمچنین در بعضی مناسبات کشاندن آنان به خیابانها ومیادین شهر 0

10- برگزاری میز گردهای تخصصی با بهره گیری از متخصصین جوان در زمینه های مختلف علمی ، سیاسی . اجتماعی و…

11- تعیین حدود وثغور قانونی حجاب اسلامی با عنایت به فرهنگ غنی اسلامی وایرانی برای دختران وپسران در جامعه ومدرسه ودانشگاه با بهره مندی از نظر کارشناسان علوم اجتماعی وروانشناسان 0

12- برخورد قاطع با متخلفین بصورت هماهنگ ومتحد الشکل از طرف تمامی دستگاه های مسئول از قبیل : قوة قضائیه ، نیروی انتظامی و ضابطین آنان در بسیج و000 با پدیده ی بدحجابی و… ( ارائه ی راه حل واحد در برخورد با بد حجابی وبی حجابی وپرهیز از تکرویها وکج سلیقگی ها در برخوردها 0

13- برخورد شایستـه ومبتنی برعقلانیت واصــولی باپدیده ی تکنولوژی جدید ( مانند : ماهواره واینترنت ) وتلاش در جهت ارائه ی تکنولوژی برتروجایگزین ویا در صورت عدم توانایی در ارائه ی الگوی برتر، شناساندن محسنات آن بجای برخورد های احساسی وگاهی خدای ناکرده نابخردانه باآن ،که خودنوعی ترویج می باشد!!! چراکه حتی کسانیکه با آن آشنایی ندارند به دنبال چیستی ؟ آن می روند ، کما اینکه در چند سال اخیر تجربه ی مبارزه با ویدئو وماهواره به چنین واقعه ای اذعان دارد 0

14- ایجاد حالت احساسی خوف ورجاء در جامعه :

خوف برای متخلفین ورجاء برای مردم وافراد سالم جامعه با وضع قوانینی که ضمانت اجرای عملی را داشته باشند ونظارت دقیق بر حسن اجرای آن قوانین از طریق مجلس محترم ودستگاههای نظارتی 0

15- ایجاد اعتماد عمومی به حکومت با برخورد قاطع با فاسقین وفاسدین ومتجاهرین به فسق 0

16- ایجاد اشتغال برای جوانان وسرگرم کردن این قشر عظیم به کار وتلاش وایجاد امنیت شغلی 0

17- برقراری امنیت شغلی ، اجتماعی ، اقتصادی ، رفاهی از طریق مسئولین ذیربط وتبلیغات گسترده رسانه های گروهی 0

18- ترویج فرهنگ ازدواج واستحکام بنای خانواده با حمایت از مزدوجین وفرهنگ سازی در این رابطه وارائه ی راهکارهای عملی برای حصول به آن وسهل وآسان نمودن ازدواج از طریق : ساخت خانه های با مساحت کم وبصورت اقساط در اختیار زوجهای جوان گذاردن ، تأمین اشتغال آنان ، ارائه ی مشاوره های خانوادگی از طریق رسانه ی ملی وجراید وبرگزاری میزگردهای تخصصی در این زمینه ویا ساخت سریالهای مناسب 0

19- بیان غیر مستقیم مسایل فرهنگی از طریق صدا وسیما با ساخت فیلم ، سریال و مصاحبه ودعوت از خانواده های موفق 0

20- از بین بردن دغدغه معیشت برای خانواده ها وکم کرده ودر نهایت از بین بردن شکاف طبقاتی بین فقیر وغنی وبرخورد با سود جویان وسوء استفاده کنندگان در جامعه اعم از مسئولین وطبقات اول ودوم جامعه ودیگران . چراکه همسر یا مرد خانه از صبح زود به دلیل عقب نماندن از دیگران وتأمین معاش ورفع نیازوکسب رزق و روزی وبعضا رفاه طلبی بیش از حد توان تا پاسی ازشب درتمام هفته حتی گاهی جمعــه هامشغول کاروتلاش بوده وازتوجه عاطفی ومعنوی اهل خانواده ی خودغافل است وهنگامی که همسر وپدرنتواندپاسخگوی احتیاجات غریزی وعاطفی خانواده ی خود باشد نوعی عقده وبیمــاری گریبانگیر آنان می شودکه کمبود احساسی وعاطفی (محبت )است که درنهایت ممکن است برای ارضاء آن گرایش به غیرقوت گرفته وکم کم زمینه های ناهنجاری بوجود آیدتا غریزه ارضاء شود0 به عنوان نمونه : ( به انحراف کشیده شدن بعضی ازخانم های متأهل )

 21- رعایت اصول اخلاقی وپوشش مناسب والدین در منزل درحضور فرزندان مانند : پدر در مقابل دختر ومادر در مقابل پسروحتی محارم نسبی که ممکن است موجب بروز حوادث بسیار شومی نیز گردد 0

22- رعایت والدین در استفاده از فیلمهای مبتذل؟؟؟ وبرنامه های ماهواره ای در حضور فرزندان !!! چرا که زمینه ی کنجکاوی آنان ایجاد شده وکودکان نیز به دنبال تقلید بر می آیند 0

23- کنترل فرزندان توسط والدین در خروج وورود از منزل ونظارت بر حضور آنان در مجالس ومحافل خصوصی وغیر خصوصی جوانان از قبیل : جشن تولد ها ، جشن های فارغ التحصیلی و حتی لهو ولعب ( پارتی ها و… )

24- تبلیغ درسطح شهرها وحتی روستاها بطورمنسجم ویکنواخت توسط تراکت ، بیل برد ، پلاکارد و… باذکرمحاسن حجاب نه معایب آن0

25- پرهیز از دوگانگی وحتی چند گانگی در برخوردها ورفتارها وتبلیغ ها و…
26 – سلیقه ای عمل نکردن دستگاههای مسئول از قبیل : ستاد امر به معروف ونهی از منکر ، نیروی انتظامی ، دستگاه قضایی و...

پیش نهاد ها و توصیه ها

1. پیش‎نهاد می‎شود در کتاب‌های درسی دختران دوره‎های ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان، به طور سلسله‎وار مباحث مختلف حجاب و پوشش به ترتیب دوره‎های تحصیلی و با رعایت سطح‎بندی مباحث از ساده به پیچیده به شکل صحیح و زیبا طرح شود، تا دختران جامعه از همان خردسالی به عنوان مادران آینده، با مسائل مختلف حجاب، اعم از فلسفه و فواید حجاب، آثار فردی و اجتماعی آن، پیامدهای بدحجابی و بی‎حجابی و غیره آشنا شوند و نسبت به حجاب، اعتقاد راسخ پیدا نمایند، اگر دختران جامعه از همان سنین کودکی اعتقاد راسخ و عمیقی نسبت به حقانیت حجاب و مسائل آن، به عنوان یک حجاب درونی، پیدا نمایند یقیناً در مرحله‌ی حجاب بیرونی نیز بر اساس همان اعتقاد درونی عمل خواهند کرد. از آن جا که یکی از سوره‎های قرآنی که بسیاری از مسائل حجاب و پوشش در آن مطرح شده، سوره‌ی نور است؛ مناسب است که در مدارس دخترانه، زمینه‌ی آشنایی عمیق و تفصیلی دختران با معارف قرآنی این سوره درباره‌ی حجاب و پوشش، به طور صحیح و دقیق و کارشناسی شده فراهم گردد.

2. پیش‎نهاد می‎گردد از برخی محصولات فرهنگی، مثل مجله ‎ها به صورت ویژه‎نامه‎های هر چند وقت یکبار برای تبیین علمی و جذاب مسائل حجاب برای دختران استفاده شود؛ به عنوان مثال شماره‎ی ششم مجله‎ی‌ «حدیث زندگی» ویژه‎ی جوانان که توسط موسسه‎ی فرهنگی دارالحدیث چاپ می‎گردد، ویژه‎ی عفاف و حجاب است که مطالعه آن را به خواهران و بانوان توصیه می‎کنیم.

3. در مراکز آموزش عالی و دانشگاه‎ها که مقدار آگاهی و توانایی فهم دختران بیش‌تر است، جلسات پرسش و پاسخ درباره‌ی بعضی مسائل و شبهات جدید حجاب با حضور کارشناسان آگاه و مسلط دینی و اسلامی، با حضور زنان و خواهران مؤمن فرهیخته و دانشمند تشکیل گردد.

4. یکی از مراکز فرهنگی مهم که نقش قابل توجهی در گسترش حجاب کامل دارد، سیمای جمهوری اسلامی است؛ زیرا تمام فیلم‌ها و برنامه‌های آن نقش الگودهی بسیار مهمی برای مردم دارد؛ بنابراین، جا دارد مسئولان سیمای جمهوری اسلامی به الگوپذیری مردم، خصوصاً‌ زنان و دختران، از حجاب و پوشش هنرمندان و مجریان تلویزیون، توجّه و دقت جدی نمایند.

5. مراکز فرهنگی و رسانه‎ های جمعی، مثل مطبوعات با نگارش آثار و مقالات علمی و استدلالی به تبیین مسائل مهم و اساسی حجاب برتر بپردازند؛ زیرا همان‎گونه که از لابلای اثر حاضر روشن گشت، حجاب حداکثری و بیش‎تر بانوان یکی از احکامی است که دین اسلام، بانوان را به آن ترغیب و تشویق نموده است. نکته‎ی فوق به منزله‎ی یک ملاک و معیار برای ارزیابی فعالیت‎های مطبوعاتی در ارتباط با ترویج فرهنگ حجاب و پوشش در جامعه اسلامی است؛ به این معنا که اگر نتیجه‎ی فعالیت‎های مطبوعاتی در راستای تقویت و تحکیم منطقی حجاب و پوشش بیش‎تر و برتر باشد، می‎توان گفت مطبوعات جامعه‎ی اسلامی، در این مورد به وظیفه‎ی‌ اسلامی خود عمل نموده‎اند؛ ولی اگر فعالیت‎های مطبوعاتی آنان منجر به تضعیف و تخریب مصادیق حجاب برتر باشد در حقیقت به رسالت مطبوعاتی خود عمل نکرده‎ اند.

6. خانواده‎ها، خصوصاً مادران که مسئولیت سنگین‎تری در تربیت دختران و ارتباط بیش‌تری با آنها دارند، خود در مواجهه با نامحرم از حجاب کامل، مثل چادر استفاده نمایند، تا از این طریق فرزندان دختر نیز از همان کودکی با حجاب اسلامی آشنا شوند و با تمرین کردن نسبت به آن انس بگیرند. البته در کنار تمرین و عادت دادن آنان، لازم است مادران ابعاد مختلف حجاب و پوشش و فواید آن را برای دختران تبیین و آنها را به رعایت پوشش کامل اسلامی تشویق، و در انتخاب دوستان آنها توجه نمایند که به مسائل شرعی و از جمله رعایت حجاب مقید باشند.

7. به دلیل تأثیرپذیری دانش‎آموزان و دانش‌جویان از مدیران و معلمان و اساتید، رعایت حجاب کامل از سوی کادر آموزشی مراکز آموزش و پرورش و دانشگاه تأثیر رفتاری و عملی فراوانی روی مخاطبان دارد. برای استمرار و تقویت حجاب کامل در بین کادر آموزشی، مسئولان مراکز مذکور باید با تصمیم‌گیری قاطع و منطقی اوّلاً، لزوم استفاده از حجاب کامل اسلامی را قانونمند کنند؛ ثانیاً، افرادی که حجاب کامل را رعایت می‌کنند به شکل‌های مختلف مورد تشویق قرار گیرند؛ ثالثاً، پس از تبیین منطقی حکم حجاب با افراد متخلف، به طور قاطع و جدی و قانونی برخورد نمایند.

8. اگر برخی مراکز فرهنگی از شعارنویسی روی دیوارها برای ترویج فرهنگ حجاب کمک می‎گیرند، در این زمینه باید از شعارهای جذاب و مثبت استفاده کنند، مثل: حجاب سلاح زن است در مقابل نگاه‌های آلوده؛ حجاب پند است، نه بند.
افراد آشنا به مسائل و کارهای فرهنگی، به خوبی می‎دانند که استفاده از شعارهای منفی و دارای دافعه، نه تنها اثر مثبت ندارد، بلکه بر عکس باعث لجاجت و مقاومت در افراد بی‎حجاب می‎گردد.

9. یکی از روش‎های تبلیغ منفی بر ضد حجاب، خصوصاً در شکل چادر این است که معمولاً افراد باحجاب و چادری را افرادی بی‎سواد و بدون فرهنگ معرفی می‎کنند و در مقابل، زنان بی‎حجاب را افراد با فرهنگ به حساب می‎آورند.
با توجه به این که ادعای فوق توسط بعضی افراد، خصوصاً رسانه‎های خارجی و غربی مطرح می‎گردد، به منظور اثبات نادرستی این ادعا دو پیشنهاد ارائه می‎گردد:

الف) الگوهای برجسته‌ی زنان محجبه و چادری در زمینه‎های مختلف به وسیله رسانه‎ها، مثل صدا و سیما و مطبوعات و … از طریق بیان جلوه‎های زندگانی، و موفقیت‎های آنها در کسب مدارج علمی و فرهنگی معرفی گردند. یکی از مطبوعاتی که تا حدودی در این زمینه موفق بوده است، مجله‌ی «پیام زن» است. در شماره‎های مختلف این مجله مصاحبه‎ هایی با زنان متدین و محجبه که دارای موفقیت‎های علمی و فرهنگی بوده‎اند انجام شده است، که مطالعه‎ی‌ آنها به دختران و بانوان توصیه می‎گردد.

ب) شرکت فعال زنان محجبه و دارای مدارک علمی و فرهنگی سطح بالا در کنفرانس‎های خارجی و بین‌المللی، در خنثی نمودن تبلیغات سوء رسانه‎های خارجی و غربی بر ضد زنان محجبه، نقش بسیار مؤثری دارد. یکی از نمونه‎های بارز آن، شرکت گسترده و عالمانه‌ی زنان محجبه در اجلاس پکن بود که نقش بسیار مؤثری را در تصحیح افکار جهانیان درباره‌ی زنان محجبه ایرانی داشته است.

10. همان‎گونه که حکومت‎های لائیک و ضد دین، مثل حکومت رضاخان در ایران و حکومت آتاتورک در ترکیه، با طرح کشف حجاب، به طور برنامه‎ریزی شده به مقابله با آن برخاستند؛ و رژیم طاغوتی شاه نیز به دلیل ماهیت ضد دینی برای مقابله با دین و مقوله‎های دینی، مثل حجاب، دارای طرح و برنامه‌ی مشخص بود؛ لازم است حکومت‎های دینی، از جمله جمهوری اسلامی نیز برای مقابله با بی‎حجابی و بدحجابی، که از مظاهر هجوم فرهنگی غرب است، دارای طرح روشن و مشخص و دقیق و کارشناسانه باشد؛ از این رو، پیش‌نهاد می‎شود شورایی از کارشناسان مسائل شرعی و جامعه‎شناختی و روان‎شناختی حجاب، با نظارت و حمایت شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شود و طرحی جامع برای مبارزه‌ی سنجیده و کارشناسی شده با مقوله‌ی بدحجابی و راه‌های گسترش حجاب برتر تهیه نمایند. در تهیه‌ی طرح مذکور لازم است از تجربه‎های زنان محجبه و فرهیخته‌ی حوزوی و دانشگاهی نیز استفاده شود.

11. به زنان و دختران متدین و عفیف پیش‎نهاد می‎شود به طور مستمر مطالعات و تحقیقات خود را درباره‌ی فلسفه، فواید و مسائل حجاب افزایش دهند. این کار دو فایده‌ی مهم دارد:
الف) اعتقاد و ایمان آنها به حقانیت احکام متعالی و نورانی اسلام، افزایش می‎یابد و در نتیجه التزام عملی آنها به رعایت حجاب برتر بیش‌تر می‌شود.
ب) از طریق فوق بهتر می‎توانند به تبلیغ و ترویج صحیح و منطقی حجاب برتر اقدام نمایند و حتی در مواقع لازم، از طریق جهاد فرهنگی به پاسخ‌گویی شبهات مخالفان حجاب نیز اقدام نمایند.

12. متأسفانه برخی مطبوعات، با روش سلبی، یعنی از طریق تخریب حجاب برتر، مثل چادر، به طور غیر مستقیم به ترویج حجاب و پوشش مورد علاقه‎ی خود می‎پردازند و چون این روش، روش صحیح و معقولی نیست، به این گونه مطبوعات توصیه می‎شود به جای پیش گرفتن روش تخریبی و سلبی، با ابزار منطق و دلیل به ترویج حجاب مورد نظر خود بپردازند. به نمونه‎هایی از روش تخریبی و القائات منفی برخی مطبوعات برضّد چادر مشکی و حجاب برتر توجه کنید:

الف) مصاحبه‌ی عمومی کوچه و بازاری درباره‌ی مسائل تخصصی.
یکی از مجلات در یک مصاحبه‌ی عمومی با مردم کوچه و بازار، با طرح این پرسش که «خانم چرا سیاه می‎پوشید؟» با القای غیر مستقیم افکار انحرافی، سعی در تخریب حجاب تیره و چادر مشکی نموده است. اساساً تردیدی نیست این‌گونه مصاحبه‎های کوچه و بازاری که معمولاً نظرهای علمی و کارشناسی در آنها مطرح نمی‌شود، در مورد مسائل تخصصی، مانند مسئله‌ی پوشش و لباس، ارزش و اعتبار علمی ندارد.

ب) استفاده‎ی ابزاری از جوانان. یکی از روزنامه‎‎ها نیز در عملی مشابه مصاحبه‌ی مذکور، در یک نشست، به همراه بعضی دختران و پسران، بدون حضور کارشناسان و بدون استناد به نظرهای کارشناسی، به چاپ نظرهای آنها درباره‌ی لباس پرداخته است. واضح است که چنین روشی‎ نیز از نظر علمی و کارشناسی فاقد ارزش و اعتبار است و بیش‌تر به استفاده‌ی ابزاری از جوانان شباهت دارد.

ج) استفاده‎ی ابزاری از ادبیات. روزنامه‎ای در یک قطعه‌ی ادبی، با القای غیر مستقیم، به نکوهش بعضی از مصادیق پوشش مشکی در سطح جامعه پرداخته است.روشن است که درباره‌ی مسائل مهم و نیازمند کارشناسی، مثل مسئله‌ی لباس، نمی‎توان از نوشته‎های ادبی استفاده نظری و علمی نمود، بلکه باید با برگزاری نشست‎های علمی و کارشناسی، کارآمدی یا ناکارآمدی یک نوع حجاب و لباس را مشخص نمود.
با توجه به روش‎های غیر عقلایی یاد شده، به این‌گونه مطبوعات توصیه می‎شود برای فرهنگ سازی صحیح و عمیق از روش‏های عقلایی استفاده نمایند.

13. همان‎گونه که در ضمن نوشته‌ی حاضر آشکار شد، علت بسیاری از اظهار نظرهای نادرست و غیر دقیق در زمینه‌ی ابعاد دینی حجاب، این است که افرادی بدون آشنایی با احکام دینی و بدون مطالعه و تحقیق درباره‌ی مسائل حجاب دینی و اسلامی، به خود اجازه‌ی اظهارنظر می‌دهند. واقعاً جای تعجب است که در عصر پیشرفت علم، بعضی از مطبوعات از مواجهه‌ی کارشناسانه با مقوله‌ی حجاب و پوشش گریزانند و با سوء استفاده از آزادی، به روش‎های غیر علمی و غیر منطقی روی می‎آورند؛ به رسانه‎ها و مطبوعاتی که در صدد طرح مسائل دینی و مذهبی هستند پیش‌نهاد می‎شود با ایجاد ارتباط صمیمی با حوزه‌ی علمیه‌ی قم و مراکز پژوهشی آن، زمینه‌ی همکاری نزدیک در طرح مسائل دینی به طور علمی و کارشناسانه را فراهم نمایند. شایسته‌ی ذکر است اکنون با تأسیس مرکز مطالعات و پژوهش‎های فرهنگی حوزه، زیر نظر شورای عالی حوزه‌ی علمیه قم، زمینه‌ی همکاری‎‎های نزدیک بین فرهیختگان حوزوی و اصحاب رسانه‎ها و مطبوعات به خوبی فراهم شده است.

14. مشکل دیگر ـ که در ضمن اثر حاضر موارد متعددی از آن مطرح گردید ـ این است که اظهار نظرها در زمینه‌ی حجاب در عرصه‌ی برخی مطبوعات، بعضاً بدون ذکر سند و مدرک و دلیل صورت می‎گیرد؛ مثلا ً فردی ادعا می‎کند که چادر در زمان قاجار جا افتاده است و ریشه‌ی دینی و مذهبی ندارد، ولی هیچ سند و مدرکی برای ادعای خود نقل نمی‎کند. روشن است که این‎گونه اظهار نظرهای بدون سند و مدرک فاقد ارزش علمی‌ است؛ از این رو به مطبوعات توصیه می‎گردد در بیان ادعاها و اظهار نظرها، علاوه بر استفاده از نظرهای علمی و کارشناسانه، ابتدا از وجود اسناد و مدارک معتبر و کافی برای بیان یک مدعا مطمئن شوند و سپس به چاپ آن اقدام نمایند.

15. افرادی که خود یا یکی از اقوام و دوستانشان به کشورهایی که مروّج فرهنگ برهنگی‎اند، مانند کشورهای اروپایی و غربی، مسافرت نموده‎اند، به خوبی می‌دانند که رابطه‌ی مستقیمی بین کاهش مقدار پوشش افراد، خصوصاً زنان، و افزایش جرایم و مفاسد جنسی وجود دارد. یک بانوی تازه مسلمان امریکایی می‌گوید:
در زمستان که مردم مجبورند به جهت سردی هوا خود را پوشانیده و پوشش بیش‌تری داشته باشند، به طور طبیعی و کاملاً محسوسی در امریکا تجاوز به عنف نسبت به زن کم‌تر می‌شود، لکن در تابستان که زنان، علاوه بر گرمای هوا، به پیروی از مدهای جلف و فاسد کننده، خود نیز دنبال بهانه‌ای هستند تا هر چه ممکن است لباس خود را سبک نموده و به بهانه‎ی گرما، اعضای حساس بدن خود را در معرض دید مردها قرار دهند، تجاوز به عنف نسبت به زنان حتی پیرزنان نیز افزایش می‌یابد و تا آن‎جا پیش می‌رود که در این فصل راهبه‌ها نیز مورد حمله‌ی مردان جنایتکار قرار می‌گیرند.
به محققین و پژوهشگران توصیه می‌شود به طور تطبیقی و مقایسه‌ای درباره‌ی مقدار جرایم و مفاسد جنسی در کشورهای اسلامی، که اکثراً مقید به رعایت پوشش در اجتماع هستند، با کشورهایی که برهنگی در آنها رواج دارد، همانند بسیاری از کشورهای اروپایی و غربی، تحقیقاتی انجام دهند تا برای افرادی که درباره‎ی مطلب یاد شده تردید دارند، به طور علمی آشکار گردد که واقعاً بین افزایش پوشش و کاهش جرایم جنسی و بالعکس، رابطه‌ی معناداری وجود دارد.

16. در ضمن اثر حاضر آشکار شد که استفاده از چادر مشکی دارای ریشه‌های قرآنی و روایی است؛ از این رو به اهل‌ قلم و مطبوعات توصیه می‌شود در مواجهه با سنت و سیره‌های موجود در بین مسلمین، مثل سیره و سنت استفاده‌ی زنان مسلمان از چادر مشکی، که دارای ریشه‌ی قرآنی و اسلامی است با احتیاط و دقت مواجه شوند و این‌گونه نباشد که به راحتی به نقض سیره و سنّت اسلامی اقدام کنند. امیرمؤمنان علی(ع) می‌فرمایند:
لا تنقض سنة صالحة عمل بها صدور هذِهِ الامة و اجتمعت بها الالفة و صلحت علیها الرعیة و لا تُحدثنَّ سنة تضرّ بشیءٍ من ماضی تلک السنن فیکون الاجر لمن سنَّها و الوزر علیک بما نقضت منها؛ آداب پسندیده‌ای را که بزرگان این امت به آن عمل کردند و ملت اسلام با آن پیوند خورده و رعیت با آن اصلاح شدند برهم مزن، و آدابی که به سنت‌های خوب گذشته زیان وارد می‌کند پدید نیاور، که پاداش برای آورنده‌ی سنّت و کیفر آن برای تو باشد که آنها را درهم شکستی.

17. در نوشته‎ی حاضر به طور مستند اثبات گردید که متأسفانه برخی مطبوعات و افراد از آزادی که به برکت جانفشانی صدها هزار شهید گلگون کفن به دست آمده است به نحو شایسته و صحیح در راه تبیین و نشر حقایق استفاده نمی‎کنند، بلکه برعکس، در راه ترویج اباطیل و شبهه ‎ها و سست کردن ارزش‎های الهی جامعه اسلامی، همانند حجاب، از آزادی سوء استفاده می‎کنند. به نظر می‎رسد یکی از علل این سوء استفاده، عدم تبیین صحیح و علمی محدوده‎ی‌ آزادی بیان و قلم است که باعث گردیده عده‎ای تصور کنند به بهانه آزادی، مجاز به تبلیغ و ترویج هر فکر و عملی به هر شکل و قیمتی ولو با شیوه‎های غیر علمی، مثل ادعاهای بدون دلیل و ترویج دروغ و تهمت می‎باشند. ثمره‎ی چنین تصور نادرستی به هر حال این واقعیت تلخ عینی را منجر گردیده است که عده‎ای با نشر اکاذیب در مورد مبانی حجاب اسلامی، زمینه‎ی تشویش اذهان عمومی، به خصوص بانوان و دختران جوان در زمینه‎ی حجاب و پوشش اسلامی را فراهم کرده‎اند. حال پرسش اساسی این است که مسئولیت تشویش، سرگردانی و در نتیجه سستی آشکار نسبت به رعایت حجاب که در برخی از بانوان و دختران در اثر انتشار شبهه‎ها در زمینه‎ی حجاب اسلامی مشاهده می‎گردد به عهده کیست؟ به نظر می‎رسد، مسئولیت تشویش و سستی یاد شده، بیش از همه بر دوش افرادی است که به جای تبیین دقیق و عمیق مفهوم و معنای آزادی قلم و بیان و حد و مرزهای آن در یک جامعه اسلامی، پیوسته فریاد به خطر افتادن آزادی سر داده و می‎دهند. به این گونه افراد و به افرادی که با سوءاستفاده از آزادی، شبهه‎هایی را در زمینه‎ی ارزش‎های اسلامی، مانند حجاب، با ابزار قلم و بیان در جامعه منتشر نموده و می‎نمایند، توصیه می‎شود درباره‎ی حد و مرز آزادی و تفاوت آزادی در جامعه‎ی اسلامی و جامعه‎ی غربی به مطالعه و پژوهش عمیق بپردازند.


نوشته شده در دوشنبه هجدهم بهمن 1389ساعت 8:35 توسط هدی| |

امام علی (علیه السلام) فرمودند: همراه حضرت زهرا (سلام الله علیها) به حضور پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) رفتیم، دیدیم پیامبر به شدت گریه می کنند. عرض کردم: پدر و مادرم به فدایت، چرا گریه می کنی؟ فرمودند: ای علی! در شب معراج زنانی را در عذاب های گوناگون دیدم، از این رو گریه می کنم. از جمله فرمودند:
1. زنی را دیدم که به مویش آویزان است و مغز سرش از شدّت گرما می جوشد.
2. و زنی را دیدم که به دو پایش آویزان شده است.
3. و زنی را دیدم که گوشت بدن خود را می خورد.
4. و زنی را دیدم که با قیچی ها گوشت بدن خود را بریده بریده می کرد.
5. و زنی را دیدم که صورت و بدنش می سوخت و او روده های خود را می خورد.
حضرت زهرا (سلام الله علیها) عرض کردند: ای حبیب و نور چشمم! به من بگو عمل آن زن ها در دنیا چه بود که این گونه مجازات می شدند.
- زنی که به مویش آویزان شده بود و مغز سرش از گرما می جوشید، به خاطر آن بود که در دنیا موی سرش را از نامحرمان نمی پوشاند.
- زنی که به دوپایش آویزان بود، به خاطر آن بود که در دنیا بدون اجازه ی شوهرش از خانه بیرون رفت.
- زنی که گوشت بدنش را می خورد، به خاطر آن بود که در دنیا اندام خود را برای نامحرمان آرایش می کرد.
- زنی که با قیچی ها گوشت بدنش را می برید، به خاطر آن بود که او در دنیا خودفروشی می کرد و خود را برای کام جویی عیّاشان در معرض تماشای آن ها می گذاشت.
- زنی که صورت و بدنش می سوخت و روده های خود را می خورد، به خاطر آن بود که بین زن و مرد نامحرم رابطه ی نامشروع برقرار می نمود و در این جهت دلاّلی می کرد. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در پایان فرمودند: «وَیل لامرأۀٍ اَغضَبَت زوجَها و طوبی لامرأۀٍ رضی عنها زوجُها؛ وای بر زنی که شوهرش را خشمگین کند و خوشا به حال زنی که شوهرش از او خشنود باشد». (1)

پی نوشت:

1. اقتباس از: عیون اخبار الرضا، ج 2، ص 10 و بحارالانوار، ج 103، ص 246 – 245 و کتاب پوشش زن در اسلام، ص 53 – 52.

منبع: با معارف اسلامی آشنا شویم، شماره ی 40.


نوشته شده در دوشنبه هجدهم بهمن 1389ساعت 8:35 توسط هدی| |

امروزه در جهانی به سر می بریم که افراد زیادی برای دستیابی به منافع خود در جهت از بین بردن شخصیت زنان تلاش می کنند.

این تلاش ها گاهی به گونه ای با ابزار فرهنگی خاص مناسب با ذائقه ی مخاطبان طراحی می شود که در بعضی موارد به خوبی نظرات منفی را القا می کند.

به گزارش «زن فردا» در میان ابزارهای فرهنگی رسانه های ارتباط جمعی به وی‍‍‍‍ژه رسانه های تصویری مانند تلویزیون و سینما به دلیل تأثیر بیشتر بر مخاطبان از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

در واقع رسالت رسانه های جمعی به ویژه رسانه ملی صدا و سیما، چیزی جز تبلیغ و ترویج فرهنگ های دینی و ملی و مبارزه بی امان با ترفندهای فرهنگ مهاجم نیست و اینکه از وظایفی که قانون اساسی و سند چشم انداز ۲۰ ساله ای که مقام معظم رهبری برای حرکت دستگاههای نظام ترسیم ساخته تخطی نکنند.

با توجه به مسائل پیش آمده در سال های اخیر امروز ایران و اسلام در حساس ترین مقطع تاریخی در هجوم بی امان رسانه های غربی قرار گرفته اند که با تبلیغ فرهنگ لذت، ایجاد فضایی انتزاعی و تخیلی و ایجاد نیازهای کاذب در نهاد انسان در واقع مبلغ فرهنگ برهنگی و شیطانی خود هستند.

بی شک به همان اندازه که فرهنگ بی حجابی برای غرب اهمیت دارد به همان اندازه نیز فرهنگ حجاب با اجتماع، سیاست، فرهنگ و اقتصاد ما گره خورده و شکستن سد حجاب مساوی با فروپاشی هویت دینی، ملی و انقلابی ماست.

عشرت شایق پژوهشگر و محقق مسائل دینی و فرهنگی در این خصوص در گفتکو با «زن فردا» می گوید: هر وسیله ای که وظیفه انتقال پیام را داشته باشد کار رسانه ای را می تواند انجام دهد و رسانه ها به اندازه ظرفیت خود در انتقال پیام مؤثرند.

وی ادامه می دهد: این اثر گذاری نه تنها قابل انکار نیست بلکه رسانه ها یک نقش پایه ای در انتقال پیام وفرهنگ دارند. در واقع در تولیدات رسانه ای به ویژه فیلم ها و سریالها انتقال اخبار صحیح اثرگذاری در حوزه فرهنگ را افزایش می دهد و هر یک به اندازه ظرفیت خود اثرگذاری خاصی دارند و این نوع از رسانه ها در حوزه فرهنگ شاخص بسیار بالایی را به خود اختصاص می دهند.

نماینده دور هفتم مجلس ضمن اشاره به نقش تأثیر گذاری رسانه افزود: از آنجا که تأثیر گذاری رسانه بر همگان روشن است و یک امر ذاتی و شاخص اثرگذاری فرهنگ است دشمن حداکثر استفاده را از آن می کند و دشمن در اتاق فکر جنگ نرم اثرگذاری رسانه را در حوزه فیلم و سریال رصد کرده است.

شایق تصریح کرد: به همین دلیل است که کشورهای سلطه جو با پخش برنامه های متنوع و هجمه های نفس گیر خود نظام جمهوری اسلامی را نشانه رفته اند و در این میان نقش رسانه های داخلی در مقابله با این هجوم های فرهنگی این است که توطئه های دشمنان را شناسایی و با ساخت برنامه ها، سریالها و فیلم ها در جهت براندازی آن ها اقدام کنند.

وی در پایان گفت: تمام رسانه ها باید نقش پایه ای را در مقابل برنامه های دشمن ایفا کنند و مهم ترین ابزاری که نقش رسانه بیگانه را می تواند خنثی کند رسانه داخلی خواهد بود.

بنا بر این گزارش امروزه اگر دغدغه بسیاری از مسولان دلسوز کشورمان بدحجابی ست بهتر است بدانند که نگاهی به وضعیت جامعه نشان می دهد که ارزش حجاب بطور کلی در جامعه کمرنگ شده و این نیز بخاطر سهل انگاری خودشان و نادیده گرفتن شرایط جهانی و اهمیت رسانه ها و بازار مصرف است.

اگر رضاخان با زور و تحمیل چادر و روسری را از سر زنان برمی داشت امروزه هر فردی با نشستن در مقابل تلویزیون خود به خود و بدون هیج تحمیلی شرایط مورد نظر آنان را می پذیرد زیرا کلیه وسائل ارتباط جمعی تا اندازه زیادی نوع فکر کردن و خود آرایی را به جوان و نوجوان ما می اموزد.

در هر حال تبلیغ وترویج هویت ملی و دینی و تلاش برای تثبیت آن از وظایف انکار ناپذیر رسانه های جمعی ست اما زمانی که سخن از هجوم فرهنگی بر ارزشها وهنجارهای دینی و ملی به میان می آید، دفاع از هویت دینی وملی اهمیت می یابد و در نتیجه رسالت رسانه ها دو چندان می گرد.


نوشته شده در شنبه شانزدهم بهمن 1389ساعت 10:7 توسط هدی| |

 

بازی گری فعال در عرصه انتقال اخبار و اطلاعات، تعامل و تضارب افکار و اندیشه ها، آموزش، پرکردن اوقات فراغت مخاطبان و ... از وظایف رسانه های دیداری، شنیداری و نوشتاری هر کشوری است؛ با این تفاوت که این رسانه ها باید وظایف خود را در آیینه باورهای دینی و ملی بنگرند. از آن جا که رسانه ها سنت های دینی و ملی هر قومی را احیا می کنند و حافظه تاریخی و جمعی مردم را با تکرار سنت های اجتماعی حفظ می نمایند، باید رسانه های جمعی هر کشوری نگهبان هویت دینی و ملی آن کشور خوانده شوند. از این رو اگر رسانه های جمعی، بدون در نظر گرفتن باورهای دینی و ملی نقش آفرینی کنند، دیگر رسانه آن قوم و تمدن خوانده نمی شوند.

تبلیغ و ترویج هویت دینی و ملی و تلاش برای تثبیت آن، از وظایف انکارناپذیر رسانه های جمعی است.اما وقتی سخن از هجوم فرهنگی بر ارزش ها و هنجارهای دینی و ملی به میان می آید، دفاع از هویت دینی و ملی نیز اهمیت می یابد و رسالت رسانه ها دو چندان می شود.

تثبیت هویت شخصی از وظایف و نیز عوامل روی کرد افراد جامعه به سوی رسانه های جمعی کشور است و افراد منتظرند که در برخورد با کتاب، روزنامه، سینما، رادیو و تلویزیون، شاهد پیام هایی باشند که آنان را در پای بندی به سنت ها و باورهای دینی و ملی خود مستحکم تر بدارد. همدم شدن با افراد جامعه نیز از وظایف رسانه های جمعی به شمار می آید و این مهم زمانی صورت می گیرد که مردم، رسانه های جمعی را همدمی صادق بدانند که آئینه باورها و سنت های پذیرفته شده آنان شمرده شود.

بی شک حجاب برای مردم این سرزمین، تنها یک واژه نیست؛ فرهنگی است که طی قرن ها حتی قبل از پذیرفتن مکتب حیات بخش اسلام، با آن زندگی کرده اند و امروزه هویت دینی و ملی و انقلابی آنان با دیگر تمدن ها و اقوام به شمار می رود و رسانه های جمعی باید از این هویت نگهبانی کنند و در تثبیت هویت شخصی مردم بکوشند و در مقابل هجوم فرهنگ بیگانه، همدم و همراه مردم باشند.

آیا حجاب هویت دینی، ملی و انقلابی ماست؟ آیا این هویت امروز مورد هجوم فرهنگی و تمدنی قرار گرفته است؟ آیا رسانه های جمعی، گذشته از تلاش برای تبلیغ و ترویج فرهنگ حجاب در جامعه، رسالت خود را در برابر فرهنگ مهاجم به نحو احسن انجام داده اند؟

حجاب از جنبه هویت، ابعاد گوناگونی دارد که عبارتند از:

الف) حجاب هویتی دینی

حجاب و پوشش در بینش توحیدی مردم این سرزمین قبل از آن که نیازی طبیعی باشد، امری فطری به شمار می آید و حتی خداوند نیز دارای حجاب است. در این جهان بینی، هشدار خداوند به بشر در پیروی نکردن از شیطان، مؤید این واقعیت است که شیطان انسان را به برهنگی و مخالفت با طبیعت و فطرت خود می خواند:

«یا بنی آدم لا یفتننّکم الشیطان کما اخرج ابویکم من الجنة ینزع عنهما لباسهما لیریهما سؤالتهما»

حجاب در جهان بینی ما آیه و فرمانی از سوی خداوند سبحان است:

«قل للموءمنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن و لایبدین زینتهن الاما ظهر منها».

حجاب حدودی دارد که هم فقهای شیعه آن را مشخص کرده اند و هم مفسران قرآن تبیین نموده اند و بهترین پوشش و حجاب برای زن مسلمان، همان پوشش حضرت زهرا (س) است. در بینش مردم ما، مخالفت با حجاب، مخالفت با آیه حجاب به شمار می آید و مخالفت با یک آیه قرآن، مساوی با مخالفت با کل قرآن است.

امروزه حجاب، مشخصه مسلمانی زن ایرانی است و به تعبیر فرانتس فانون، شاید فردی تا مدت های زیادی با زندگی کردن با فرد مسلمان، نفهمد که مسلمان گوشت خوک نمی خورد و یا در روزهای ماه مبارک رمضان، روابط جنسی ندارد، اما به مرور زمان می تواند به مسلمان بودن او پی ببرد؛ ولی با دیدن چادر در همان لحظه نخست، می توان به مسلمان بودن جامعه پی برد و به تعبیر او «از روی طرز لباس پوشیدن جامعه که به وسیله عکس ها و یا فیلم های مستند ارائه می شود، می توان در بدو امر نوع جامعه ای را شناخت.»

ب) حجاب هویتی ملی

در میان اقوام و تمدن های عهد کهن، پوشش زن ایرانی در مقایسه با پوشش تمدن های دیگر، کامل تر بوده است. از این رو، در هیچ کتیبه و نقش برجسته ای نمی توان زن ایرانی را حتی با سر برهنه مشاهده کرد. روت ترنر در کتاب تاریخ لباس، به پرده نشین بودن زن ایرانی در عهد باستان چنین اشاره می کند:

از زنان (ایرانیان باستان) شما اندکی تندیس به جای مانده است؛ زیرا زنان در زندگی اجتماعی شرکت چندانی نداشتند.

ماریا برسیوس نیز به پوشش کامل زن ایرانی در نقش های برجسته دوران هخامنشی چنین اشاره می کند:

یک سوزن دوزی کشف شده در پهنه هخامنشی که چهار زن را در دو طرف عودسوزی نشان می دهد، بسیار چشم گیر است. این دیوار آویز که در گوری مدفون در زیر یخ در پازیریک پیدا شده، متعلق به دوره هخامنشی شناخته شده و تاریخ آن قرن چهارم قبل از میلاد است (رودنکو 1970: 296 و 1977 P.Iو منیر 1960) همین، در هر یک از چهار گوشه تصویر شده است. زنان لباس بلند و تزیین شده به تن دارند. هر چهار زن توری به سر دارند که از پشت سر آویزان است. دو زنی که نزدیک تر به عودسوز ایستاده اند، تاج بر سر دارند.

در کتاب تاریخ پوشاک ایرانیان از ابتدای اسلام تا حمله مغول به استفاده زن ایرانی از پوششی در دوره اشکانیان و ساسانیان اشاره شده است:

لباس زنان در دوران ساسانی را عموماً پیراهنی یک دست و بلند و پرچین تشکیل می داد که گاهی آن را با نواری در زیر سینه یا کمی پایین تر جمع می کردند و می بستند. گاهی نیز قسمت انتهای دامن را به وسیله پارچه ای اضافی و پرچین پرچین تر می دوختند. هر دو این پیراهن ها آستین های بلند تا مچ دست ها و یقه ای گرد و ساده داشتند... هم چنین زنان ساسانی از نوعی چادر استفاده می کردند که در دوران قبل از آن نیز استفاده می شد.

متون کهن و اشعار راویان ایرانیان باستان هم از پرده نشینی و پوشش کامل زن ایرانی حکایت دارند تا آن جا که فردوستی در خصوص زنان دربار پادشاهی می گوید:

همه دخت شاهان پوشیده روی

کسی کو نیامد ز پرده به کوی

پسر هست و پوشیده رویان بسی

چنین خسته و بسته هر کسی

با روی آوری ایرانیان به اسلام، پوشش زن ایرانی کامل تر شد و چادر نیز بر پوشش های دیگر افزوده گشت. این روند تا بدان جا پیش رفت تا در دوره حکم رانان آل بویه، پوشیه هم افزوده شد:

لباس زنان دیلمی تفاوتی با لباس زنان ایرانی همان دوره در نواحی خراسان و سیستان، با عراق و بغداد نداشت. چادر زنان دیلمی سیاه بود و با پارچه نازک ابریشمی (قعب) روی چهره خود را می پوشاندند.

برادران شرلی در سفرنامه خود، حجاب زن ایرانی را در عصر صفویه چنین به تصویر می کشند:

چادر و روبند بر سر دارند، به طوری که آفتاب هیچ وقت بر صورت آنها نمی تابد. زن ها هم مانند مردها شلوار و جوراب های مخملی گلی می پوشند.

یوشیدا مساهارو، سفیر ژاپن در دربار ناصرالدین شاه، در مورد حجاب زن در دوره قاجار می نویسد:

زن ها چادر بر سر می کردند که از سر تا به پایشان را می پوشاند و فقط چشم ها از پشت روبند توری که زیر چادر به صورت انداخته بودند، پنجره ای به بیرون داشت. در خیابان که به زن های ایرانی می رسیدیم، آنها چشم از ما برمی گردانند و رویشان را سخت می گرفتند. در چند ماهی که ما اینجا بودیم، هرگز زنی رویش را به ما ننمود و نتوانستیم صورت زنان را بی حجاب و چادر ببینیم. در این وضع، زشت و زیبا، جوان یا پیربودن زن ها را از روی رنگ و حالت دست هایشان که شاداب یا چروکیده است، قیاس و ارزیابی می کردیم.

به اعتراف تمام جهان گردانی که در ادوار گوناگون به ایران سفر کرده اند، تا قبل از مسئله کشف حجاب رضاخانی، حتی بی حجابی در بین زنان اقلیت های دینی ایران اعم از مسیحی، یهودی و زرتشتی هم مشاهده نشده و فرهنگ حجاب و عفاف، بر جامعه ایران حاکم بوده است.

ج) حجاب هویتی انقلابی

نقش محوری زنان محجبه در شکل گیری انقلاب اسلامی بر کسی پوشیده نیست تا بدان جا که امام خمینی خطاب به زنان باحجاب فرمودند:

آن که در این نهضت خدمت کرد، شماها بودید. شما بودید که با همین وضعی که الان این جا حضور دارید، با همین وضع در خیابان ها ریختید و به نهضت ما کمک کردید. آنهایی که تربیت شده بودند، آنها بودند [بی حجاب ها و بدحجاب ها [که اگر هم دخالت، باز یک قشری شان بود که نزدیک بودند به آن طوری که شماها هستید، آنهایی که تربیتشان آن طور بود [بی حجاب ها] آنها کاری به این مسائل نداشتند.

ایشان در مصاحبه با اوریانا فلانچی، روزنامه نگار فرانسوی، به صراحت به جایگاه زن باحجاب در شکل گیری بزرگ ترین انقلاب قرن اشاره کردند. اوریانا فلانچی گفت:

خواهش می کنم امام! باید هنوز از شما سوءالات زیادی بکنم. مثلاً از این چادر که بر من پوشانده اند تا به خدمت شما برسم و شما به زور به زنان می پوشانید. به من بگویید چرا زنان را مجبور می کنید که خود را مخفی کنند؟ در زیر پوششی که پوشیدن آن مشکل و بیهوده است که با آنان نمی شود حرکت کرد؛ در حالی که همان زنان نشان دادند که مثل مردانند؛ مثل مردان مبارزه کردند؛ زندان کشیدند؛ شکنجه دیدند و مثل مردان انقلاب کردند؟

امام راحل در جواب فرمودند:

زنانی که انقلاب کرده اند، زنانی هستند که پوشش اسلامی داشته اند و یا دارند، نه زنان شیک پوش بزک کرده مثل شما این ور و آن ور می روند بدون پوشش و یک دوجین مرد را دنبال خود می کشند؛ عروسکانی که بزک می کنند و به خیابان ها می آیند و سر و سینه و موی و فرم بدن خود را نشان می دهند، بر ضد شاه قیام نکردند؛ هیچ کار مفیدی انجام ندادند؛ نمی دانند خود را چگونه مفید قرار دهند! نه به صورت اجتماعی، نه به صورت سیاسی و نه حتی به صورت حرفه ای و تخصصی و این بدین دلیل است که خود را به نمایش می گذراند برای مردان و حواس پرتی می آورند و آزارشان می دهد. هم چنین باعث حواس پرتی سایر زنان و آزار و حسرت آنان می شود.

صحنه های نهضت اسلامی از پانزدهم خرداد 42 تا امروز، در عرصه ها و حوزه های گوناگون، بر این واقعیت تاریخی گواهی می دهد که حجاب کامل، خصوصاً حجاب برتر (چادر) شناسنامه زن انقلابی ایران بوده است و امروز در جهان، انقلاب با چادر و چادر با انقلاب شناخته می شود.

رسانه غربی، هویت بخشی غربی

تصویب طرح ممنوعیت حجاب در فرانسه و به تبع آن تصمیم برخی از کشورهای دیگر اروپایی و حتی آسیایی چون ترکیه در دایره ای کوچک تر، نشان از عمق وحشت جهان غرب از روند رو به رشد حجاب پس از پیروزی انقلاب اسلامی دارد. حضور سبز این فرهنگ اسلامی از آن جا برای غرب ناقوس مرگ فرهنگ آن را به صدا در آورد که بی حجابی هم برای غرب چون حجاب برای مسلمانان مؤلفه محوری تمدن و فرهنگ آن به شمار می رود. فرهنگ و تمدن غرب بر پایه فلسفه لذت بنیان نهاده شد و بخش عظیم اقتصاد خود را مدیون همین مؤلفه است. از این رو، رسانه های جمعی تمدن غرب که مولود همین بسترند و جذابیت و بهره وری و موجودیت خود را با این موءلفه گره زده می بینند، برای القای فرهنگ خود و مبارزه با فرهنگ متعالی حجاب تلاش دوچندانی نمودند.

این که «صنعت سکس اولین بار توسط بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و آژانس توسعه بین المللی امریکا برنامه ریزی و حمایت شد»، این واقعیت را می رساند که حتی سیاست غرب هم چون اقتصاد و فرهنگ آن به برهنگی و پرده دری هایی وابسته است که بیش از همه، موجودیت رسانه های جمعی فرهنگ مهاجم غرب بدان نیاز دارد تا جایی که اریک فروم می گوید:

سرمایه داری امروز احتیاج به کسانی دارد که بتوانند به طور گروهی و یا مسالمت آمیز، هم کاری کنند که بتوانند بیشتر و بیشتر مصرف کنند. کسانی که سلیقه های متحدالشکل آنان به کسانی تحت تأثیر قرار گیرد و پیش بینی شود و نیز احتیاج به کسانی دارد که احساس آزادی و استقلال بکنند و گمان نبرند که از قدرت یا اصل و یا وجدانی فرمان می برند و با این همه مایل باشند که به آنان فرمان داده شود. آن چه را از آنها انتظار می رود، انجام دهند و چون مهره ای بدون ایجاد تصادم و مزاحمت، به ماشین اجتماع بخورند. مردانی که بدون اشکال، راه نمایی شوند و بدون رهبری رهبر، بدون هدف به جلو رانده شوند و تنها هدفشان بهبود وضع خود، جنبش، کار و پیشرفت باشد. نتیجه چیست؟ انسان امروز با خودش، با هم نوعانش و با طبیعت بیگانه شده است، او به کالا مبدل گشته است نیروی زندگی خود را به نوعی سرمایه گذاری می داند که باید تحت شرایط بازار حداکثر سود را برایش تحصیل کند. روابط انسان ها اساساً همانند روابط آدمک های مصنوعی از خود بیگانه است.

وظیفه این خودبیگانگی و رهبری راداری در غرب، بر عهده رسانه های جمعی است و در این زمینه، مبلغ و مروج برهنگی هستند. بیان برخورد فرهنگ غرب با زن و تصویر زن در رسانه های نوشتاری، دیداری و شنیداری بر کسی پوشیده نیست؛ زیرا آنان برهنگی را مؤلفه ای محوری در پیشبرد فرهنگ شیطانی خود می دانند و فرهنگ، اقتصاد و حتی سیاست خود را با آن گره می زنند، از این رو نه تنها با بهره گیری از همه تاکتیک ها و تکنیک ها و استخدام فن آوری و هنر، در تبلیغ و ترویج آن می کوشند، بلکه در راه برد خود، شکستن هر گونه مقاوت در برابر این موءلفه را در برنامه دارند.

بی شک به همان اندازه که فرهنگ بی حجابی برای غرب اهمیت دارد، به همان اندازه نیز فرهنگ حجاب با اجتماع، سیاست، فرهنگ و اقتصاد ما گره خورده و شکستن سد حجاب، مساوی با فروپاشی هویت دینی، ملی و انقلابی ماست. حال، آیا رسانه های جمعی ما نیز به اندازه رسانه های جمعی غرب، در برابر این مهم از خود واکنش نشان می دهند و از تمامی سرمایه های معنوی و مادی خود در پیشبرد اهداف از پیش تعیین شده، همت می گمارند یا خیر؟

سکوت و سکون رسانه ای

اگر بپذیریم که جهان در آستانه سال 2020 میلادی، دو کدخدا پیدا خواهد کرد و این دهکده جهانی یا باید فرهنگ و تمدن اسلامی با محوریت ایران باشد و یا باید فرهنگ غرب با محوریت امریکا را برتابد و لی لی پوت جهان از میان دوگالیور ایران و امریکا، یکی را انتخاب کند، باید پذیرفت، آن چه در اطراف ما می گذرد، اعم از نقشه راه خاورمیانه تا لشکرکشی به عراق و افغانستان و محدویت های بین المللی برای جلوگیری از تبدیل ایران به قدرت هسته ای، تنها و تنها برای مهار انقلاب اسلامی، تنها رقیب لیبرال ـ دمکراسی، در چند دهه دیگر است. از این رو، به همان اندازه که باید از فرهنگ شهادت طلبی پاس داری کرد، باید از حجاب نیز به دفاع برخاست؛ زیرا این دو به منزله دوبال و دو شاخصه مکتب اسلام ناب محمدی(س) به شمار می آیند و امروز حجاب، به منزله پرچم تمدن اسلامی است.

بنابراین، رسالت رسانه های جمعی به ویژه رسانه ملی صدا و سیما، چیزی جز تبلیغ و ترویج این فرهنگ و مبارزه بی امان با ترفندهای فرهنگ مهاجم نیست. بلکه موظف است از وظایفی که قانون اساسی و نیز سند چشم انداز بیست ساله رهبر معظم انقلاب، برای حرکت دستگاه های نظام ترسیم ساخته تخطی نکند؛ وظایف و چشم اندازی که در آن بر حرکت حول محور بینش توحیدی و شریعت مداری یعنی همان هویت دینی، تأکید شده است.

امروزه در حساس ترین مقطع تاریخی، اسلام و ایران، در هجمه بی امان رسانه های غربی قرار گرفته اند که با تبلیغ فرهنگ لذت و ایجاد فضایی انتزاعی و تخیلی و ایجاد نیازهای کاذب در نهاد انسان امروزی، مبلغ فرهنگ برهنگی و شیطانی خود هستند؛ در حالی که رسانه های نوشتاری به لحاظ حاکمیت بینش تجاری و کارکرد حزبی و گروهی و رسانه های دیداری چون سینما، به دلیل رویکرد گیشه پسند، دفاع از این پرچم انقلاب اسلامی ایران را نادیده گرفته و بعضاً به بوته فراموشی سپرده اند.

در این مقطع، بیشترین امید به صدا و سیمای جمهوری اسلامی است که بیشترین تأثیر را دارد که متأسفانه به دلیل برخورد سطحی و الینه شدن بعضی تهیه کنندگان و کارگردانان و به کارنگرفتن کارشناسان زبده و دین شناس و باسواد، هنوز زن با حجاب را خرافی، هرهری مذهب، بی سواد و ... ارائه می کنند. در حالی که هیچ کس منکر این واقعیت نیست که رسانه ملی، برای الگوسازی و حتی نهادینه کردن پوششی مناسب در قالب شخصیت های داستانی و هنرپیشگان توان کافی را دارد، اما هنوز حتی در زمینه پوشش ملی که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید داشته اند، گام لازم را بر نداشته است.

به نظر می رسد اراده ای برای درک اهمیت حجاب به منزله شناسنامه زن ایرانی و نماد هویت دینی، ملی و انقلابی، به چشم نمی خورد و غمض عین های درون گروهی و خودشیفتگی ها و خود تشویقی های رسانه ها، این مسئله را در حساس ترین مقطع تاریخی اسلام و ایران با مخاطره جدی روبه رو ساخته است.

اگر این مسئله را بپذیریم که واژه حجاب، عصاره و تعریف انقلاب اسلامی ایران است که اسلامیت، ایرانیت، انقلابی بودن را تصویر می کند و غرب با تمام توان رسانه ای خود درصدد شکستن این نماد است، باید قبول کنیم که نه اسلام، نه ایران و نه انقلاب با هیچ کس عقد اخوت نبسته و بیش از این نباید اجازه داد مبانی اسلام، مصالح کشور و آرمان های انقلاب، فدای ندانم کارهای بعضی از متولیان فرهنگی و سیاسی شود. امروز باید به دنبال مجاری های دیگری برای دفاع از حجاب و ترویج و تبلیغ آن در عصر ارتباطات گشت، زیرا اهمیت محدوده، جایگاه و نقش محوری حجاب در عرصه سیاست، اقتصاد و فرهنگ، دیگر بر کسی پوشیده نیست.

وقت آن رسیده که عالمانه و آگاهانه و بدون هیچ خوف و وحشتی، از موضع گیری های بین المللی و عناصر وابسته به آنان در داخل، به وظیفه اسلامی، ملی و انقلابی خود عمل کنیم و در گام نخست، به سراغ رسانه های جمعی برویم و با بازخوانی عملکرد آنان و ارزیابی بودجه های در نظر گرفته شده از سوی نظام مقدس اسلامی با بازده عینی و ملموس، به پاک سازی موانع و در برخی از موارد، به افشای نقش برخی افراد در به وجود آمدن وضعیت کنونی بپردازیم.

کتاب نامه

1. صحیفه نور، مجموعه رهنمودهای امام خمینی(قده)، مرکز مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی، وزارت ارشاد اسلامی، بهمن61.

1. الجزایر و مسئله حجاب، فرانتس فانون، ترجمه دکتر خدابنده (کتاب شناسنامه ندارد).

3. تاریخ پوشاک ایرانیان از ابتدای اسلام تا حمله مغول، دکتر محمدرضا چیت ساز، چاپ اول، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت)، مرکز تحقیقات مطالعات و سنجش برنامه ای سازمان صدا و سیما، تهران، زمستان تهران 1379.

4. تاریخ لباس 5000 سال پوشاک زنان و مردان جهان، روت ترنر ویل کاکس، ترجمه شیرین بزرگمهر، چاپ دوم، توس، تهران 1380.

5. ترجمه تفسیر المیزان، علامه طباطبایی سیدمحمدباقر موسوی همدانی، چاپ پانزدهم، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم.

7. جنگ علیه زنان، مارلین فرنج، ترجمه توراندخت تمدن (مالکی)، چاپ اول، انتشارات علمی 1373.

7. زنان هخامنشی، ماریا برسیوس، ترجمه هایده مشایخ، چاپ اول، انتشارات هرمس، تهران 1381.

8. زن ایرانی به روایت سفرنامه نویسان فرنگی، میترا مهرآبادی، چاپ اول، انتشارات آفرینش، نشر روزگار، بهار79.

9. طلیعه انقلاب اسلامی و مصاحبه های امام خمینی در نجف پاریس و قم، ستاد انقلاب فرهنگی مرکز نشر دانشگاهی، تهران 1367.

10. علل الشرایع، شیخ صدوق، منشورات المکتبة الحیدریه، مطبعها فی النجف، 1385 قمری ـ 1966 میلادی.

10. عروه الوثقی، سیدمحمدکاظم یزدی، ص 712، منشورات مؤسسة الاعلمی للمطبوعات، بیروت، لبنان.

10. لغت نامه، علی اکبر دهخدا، چاپ دوم، مؤسسه انتشارات و چاپ دانشگاه، 1377.

11. مصباح المنیر، احمدبن محمدبن علی المقری الفیومی، صححه محمد محی الدین عبدالحمید مصر (1347 قمری 1929 میلادی).

12. هنر عشق ورزیدن، اریک فروم، ترجمه پوری سلطانی، با گفتاری از مجید رهنما، چاپ نوزدهم، انتشارات مروارید، تهران 1378.

پدیدآورنده: حسن ابراهیم زاده
نوشته شده در شنبه شانزدهم بهمن 1389ساعت 10:4 توسط هدی| |

مقام معظم رهبری ( دامت برکاته) :

نوشته شده در پنجشنبه چهاردهم بهمن 1389ساعت 12:43 توسط هدی| |

در نوشتار قبلی اثبات شد که هر فرد مسلمان اگر آگاهانه مسلمان شده باشد به تمام قوانین موجود در این دین مبین که حجاب نیز جزئی از این قوانین می باشد ، عمل می نماید.

در این نوشتار می خواهیم در خصوص ضرورت حجاب در جوامع صرف انسانی بپردازیم و انشاءا... در پایان به نتیجه ای روشنی بخش برسیم.

 

گفتیم که یا ما مسلمانیم و یا مسلمان نیستیم . اگر مسلمان شده ایم که باید طبق همان اثبات قبلی عمل نماییم ولی اگر مسلمان نیستیم ، چند حالت دارد : یا پیرو یکی از ادیان الهی    هستیم ، یا پیرو فرقه های غیر الهی و یا در حالت سوم به هیچ چیز اعتقاد نداریم.

 

در این نوشتار قصد نقد و بررسی ادیان الهی یا غیر الهی و مادی را نداریم. نکته ای که در هرسه مورد ثابت است و هیچ تغییری نمی کند ، خود انسان است .

ما به هر چیزی که اعتقاد داشته باشیم و یا هیچ چیزی را اعتقاد نداشته باشیم ، اینکه ما انسان هستیم و از این نظر با تمام انسانها مشابه هستیم ، هیچ اختلافی نیست و همه به آن اذعان دارند.

ما در اینجا به افراد ، خارج از تمام اعتقاداتشان ، نگاه خواهیم نمود. آیا کسی هست که حاضر باشد اعضای بدنش را با یک چیز برنده ، تکه –تکه ببرند ؟؟فرض بگیریم کسی پیدا شود که بگوید : من راضی هستم !!آیا در هنگام بریدن اعضای بدنش بدون سر کردن ، هیچ اعتراضی نخواهد داشت؟؟

اگر همچین افرادی بودند هم چون تن به این کارها می دادند ، هیچ نسلی از آنها باقی نمانده است که ادامه ی کار آنها را بدهد .

اما امر مسلم این است که نزدیک به اکثریت مردم جهان در خصوص این امر واکنش نشان  خواهند داد ، یعنی کسی یا حاضر نیست راضی به این امر شود که بدنش مورد برش قرار گیرد و یا اگر فرض محال ، کسی هم پیدا شود ، حتماً در هنگام بریده شدن اعضاء ، حتماً واکنش نشان خواهد داد.(البته در صورتی که فرد در حالت عادی و طبیعی باشد.)

این مطلب نشان می دهد که انسانها فارغ از تمام تعلقات ، حداقل نسبت به اعضای بدنی خود ، تعلق خاطر دارند و این به این معنا است که برای بدن خود حریم ، قائل شده اند .

حریم در این مقاله به معنای همان است که به دیگران اجازه ی بریدن اعضای بدن خود را نمی دهند.

مثال دیگری می آوریم ؛ فرض کنید شما در کوهستانی که فقط از سنگ تشکیل شده است ، گم شده اید . سرگردانی و حیرانی از یک طرف ، تشنگی و گرسنگی هم از طرف دیگر به شما فشار می آورد .

اگر به شکلی به شما اطلاع برسانند که باید یک روز تحمل کنید تا آنها بتوانند شما را پیدا کرده و نجات دهند ، آیا شما برای رفع گرسنگی و تشنگی ، سنگهای کوه را خواهید خورد ؟منطقی است که در جواب بگوییم ، سنگها که خوردنی نیستند،سعی خواهید کرد چیز خوردنی پیدا کنید حتی اگر شده مثلاً علف بخورید ، اما خوردن سنگها ،نه.

اما اگر در حین جستجو به دنبال غذا و آب ، متوجه می شدید که سنگهای کوه ، مواد خوردنی هستند. آیا برای زنده ماندن ، از مواد آن کوه ها نمی خوردید ؟جواب منطقی به این سوال هم می تواند این باشد که ، علاوه بر این که می خوردیم ، شاید همان جا اطراق هم می کردیم و مواد غذایی آن کوه را برای خانواده و اگر مقدار آن زیاد بود ، برای فروش به مردم ارائه می نمودیم.

مثال بعدی ، داستان هبوط حضرت آدم و حواء علیهم السلام اسلام که در تمام ادیان الهی نیز آمده و تقریباً همه ی ادیان بر شکل هبوط آنها که به دلیل خوردن میوه ی ممنوعه و ریختن پوشش بهشتی آنها است ، متفق القول هستند .

نکته بعد ، این است که ، تمام کسانی که اعتقاد به عدم پوشش دارند ، شاید به تعداد اهالی یک شهرک هم نشوند ، هرچند همانها هم زندگی به این شکل را فقط در جمعهایی می پذیرند که مانند خودشان باشند و در جمعهای معمولی حاضر به حضور به شکل برهنه ، نیستند.

در مثال اولی به نظر شما چرا افراد مخالف بریدن  اعضای بدنشان هستند ؟ چرا در مثال بعدی اکثریت مردم جهان ، دارای پوشش هستند ؟ پوشش به راستی چه خاصیتی دارد ؟ اگر خاصیت دارد ، هرچه این پوشش بیشتر و کاملتر باشد ، خاصیتش هم زیاد و خوب می شود  یا بد و نامطلوب ؟

نکته ی مهم دیگر این است که هیچ موجودی (غیر از انسان)را خداوند بدون پوشش خلق ننموده است.

مزایای پوشش

1- پنهان کردن. انسان و حتی حیوانات از این خاصیت پوشش ، استفاده می نمایند . مثل زخم هایی که برای انسان ایجاد می شود و انسان ، این زخمها را هم برای رعایت بهداشت و هم برای اینکه دیگران متوجه آن زخمها نشوند ، می پوشاند.

حیوانات نیز اعمالی شبیه این را عمل می نمایند ، مانند : پنهان کردن مواد غذایی ، پنهان کردن فضولات خود و ...

2-حفاظت از سرما و گرما. خداوند برای حیوانات پوششهایی علاوه بر پوست تنهای بدنی آنها خلق نموده تا آنها در مقابل سرماو گرما ، مصون باشند. انسانها حتی انسانهای اولیه با توجه به آثار بازمانده در غارها و غیره نشان دهنده ی آن است که انسان برای محفوظ ماندن از سرما و گرما برای خود ، نیاز به پوشاندن بدن داشته و دارد.

3-حفاظت در مقابل اشعه های خطرناک خورشید ، نیش پشه ها ، جلوگیری از بیماریهای پوستی ، قارچی ، ویروسها و ...

وجود پوشش و مزایای آن برای انسانها

اگر انسان ها (زنان و مردان) امر ازدواج در بین آنها صورت نمی گرفت ، در همان فرد اول حتماً می ماندند .این امری نیست که افراد معتقد به خدا قبول داشته باشند و افراد غیر معتقد به خدا آنرا قبول نداشته باشند.

امر ازدواج در بین انسانها بر اساس یک کشش و جاذبه ای صورت می گیرد که اگر این کشش و جاذبه نباشد ، امر ازدواج نیز شکل نمی گیرد .

داستان کشش و جاذبه به دو صورت است ، هم کشش جنسی و هم کشش و جاذبه ی عاطفی .

کشش و جاذبه ی عاطفی ، همان است که ما از آن به عنوان عشق تعریف می کنیم و کشش جنسی ، همان ارتباط جنسی است که بین یک و مرد و زن صورت می گیرد و همین رابطه ی جنسی که مدت آن هم در مقابل کشش عاطفی بسیار کوتاه است باعث ادامه ی نسل می شود .

اگر ازدواج با کشش جنسی صرف شکل می گرفت ، در همان ارتباط اول ، این کشش که زمان آن شاید از 10دقیقه هم بیشتر نشود ، تمام می شد ولی ما شاهد این هستیم که نزدیک 100درصد این ازدواج ها تا دم مرگ نیز ادامه دارد.

در تمام جوامع ، چه مسلمان و چه غیر مسلمان ، چه دینی و چه مادی ، بعد از ارتباط جنسی بلافاصله ، خودرا می پوشانند .

یعنی برداشتن پوشش فقط و فقط در هنگام ارتباط جنسی آنهم فقط و فقط در همان زمان محدود ، انجام می گیرد و بلافاصله بعد از آن این رفع پوشش ، دوباره به حالت اول خود بر  می گردد.

نکته ی دیگر در این خصوص این است که یکی از مهمترین موارد کشش و جاذبه ی جنسی ، همین پوشش است و اگر این پوشش نبود ، کشش و جاذبه ی جنسی نیز به پایین ترین حالت خود می رسید . بنا به تحقیقی که انجام شده است ، انسان بدون لباس ، بسیار زشت و بد ریخت می شود و به همین خاطر هم به نظر من در طول کل تاریخ ، انسان همیشه با پوشش بوده و مدت زمان بدون پوشش او بسیار محدود بوده است .

یک نمونه ی تاریخی که در کشور خودمان ایران اتفاق افتاده است را برایتان می آورم. تا قبل از کودتای رضاخانی و واقعه ی منحوس ، کشف حجاب این ملعون ، زنان و مردان ایرانی دارای پوششی اسلامی و ایرانی بودند .زنان بسیار پوشیده بودند ، حتی صورتهای آنها نیز پوششی شبیه نقاب داشت، مردان نیز دارای لباس های پوشیده و با حجاب اسلامی که به آن هم می بالیدند.

ازدواج نیز در این کشور روال خود را داشت و زاد و ولد نیز انجام می گرفت . بعد از کشف حجاب ، نوع پوشش عوض شد به امید آنکه جامعه ی ما مترقی شود ولی نه جامعه ی ما مترقی شد و نه اقتصاد ما شکوفا ، بلکه هر چه موارد کشف حجاب بیشتر می شد ، جامعه شاهد افول رشد در تمام زمیه ها  می شد .

به قول مرحوم جلال آل احمد :«جوان موقع خواب ، با صحنه های نیمه مستهجن فیلم آخر شب به خواب می رود ، صبح با خاطره فیلم آخر شب به محل تحصیل می رود ، در خیابان بندهای نیمه برهنه ی دختران و زنان داخل خیابان او را مشغول نموده و موقع رسیدن به سر کلاس نیز ، محو تماشای بدنهای نیمه عریان همکلاسان دختر خود می شود .» این جوان از درس چه خواهد فهمید؟؟علت عدم باروری علمی جامعه ی اسلامی ما در قبل از انقلاب ، همان کشف حجاب رضا خانی بوده است .

اگر قبول نمائیم که در جامعه دین و اعتقادی نباشد به نظر شما فرق این جامعه با جامعه ی حیوانات چیست؟اگر جواب این باشد که فرقی بین آنها نیست ، ما نیز قبول می کنیم که در چنین جامعه ای هیچ اشکالی ندارد که حجاب نباشد و البته دیگر در چنین جامعه ای قانونی هم نیست و هر کس هر کاری بخواهد می تواند انجام دهد و کسی حق اعتراضی ندارد.

اما اگر دین و اعتقاد نیست ، اما قانون باید باشدو این قانون را هم انسان خودش درست   می کند از کجا معلوم که قانون ایجاد شده به نفع بانوان باشد ؟؟

فرض محال بگیریم که اصلاً همین قانون ایجاد شده هم درست تنظیم شده باشد .باید این قانون ایجاد شده مصداق بیرونی داشته باشد !!کجاست شهر ، کشور و جامعه ای که توانسته این قانون را در خود ایجاد کرده و آن را پیاده نماید ؟؟

در تمام جوامعی که مدعی این قانون هستند ، حجاب هست (البته نه حجاب مد نظر اسلام) ، هنوز زنان برای خود حریم دارند و هر کسی نمی تواند وارد حریم فرد دیگر شود.

همین که افراد در تمام جهان سعی در ساخت منزل دارند ، برای خانه ی ایجاد شده ، حیاط درست می کنند و برای اتاقهای منزل خود قفلهای مختلف می سازند همه و همه نشانه ی همان وجود حریم است که همه برای خود قرار داده اند.

حجاب و پوشش حریمی است که خدا قرار داده است و این حریم را هم نقل قبول  می کند و هم عقل به نا به همان دلایلی که ذکر شد.

در مجموع اثبات شد که حجاب باید باشد و البته هست .اما مقدار آن چقد رباید باشد؟

در تاريخ نقل شده است كه حضرت فاطمه‌ي زهرا(س) وقتي مي‎خواستند به بيرون منزل و نزد پيامبر اكرم(ص) بروند، از پوشش‎هاي خاصي، مثل جلباب (چادر) و برقع (روپوش صورت) استفاده مي‎كردند؛[1]

علاوه بر اين، يكي از حوادثي كه بيانگر مقدار حجاب حضرت فاطمه‌ي زهرا(س) در بيرون منزل و در مواجهه با نامحرم است، آمدن ايشان به مسجد براي دفاع از قضيه‌ي فدك است. در داستان غم‎انگيز غصب فدك آمده است: وقتي ابوبكر و عمر تصميم گرفتند كه حضرت را از فدك محروم نمايند، ايشان با شكل خاصي از حجاب و پوشش، براي دفاع از حق خويش از منزل به مسجد آمدند. راوي داستان، شكل خاص حجاب حضرت را اين گونه توصيف نموده است:
لاثت خمارها علي رأسها و اشتملت بجلبابها و اقبلت في لمة من حفدتها و نساء قومها تطأ ذيولها؛[2]

حضرت زهرا (س) هنگام خروج از منزل مقنعه را محكم بر سر بستند و جلباب و چادر را، به گونه‌اي كه تمام بدن آن حضرت را مي‌پوشاند و گوشه‌هاي آن به زمين مي‌رسيد، به تن كردند و به همراه گروهي از نزديكان و زنان قوم خود به سوي مسجد حركت نمودند.

هر چه هست حجاب هر چه کاملتر باشد ، انسان (چه مرد و چه زن)مصون تر است و صد البته می توان گفت : کانون خانواده با حجاب مصون خواهد ماند.

 

[1] صدوق، علل الشرايع، ج 1، ص 163: "فتجلببت بجلبابها و تبرقعت ببرقعها و ارادت النبي(ص)."

[2] طبرسي، الاحتجاج، ج 1، ص 98


نوشته شده در چهارشنبه سیزدهم بهمن 1389ساعت 9:34 توسط هدی| |

پیدایش حجاب

آغاز و پیدایش حجاب و پوشش مربوط می‌شود به دوران زندگانی حضرت آدم و حوا علیهم السلام. هنگامی که آن دو بزرگوار مرتکب آن خطا شدند و از درختی که خداوند میوه‌اش را ممنوع نموده بود تناول کردند.
«فَلمّا ذاتا الشَجرة بدت لهما سواتهما و طفقا یخصفان علیما من ورق الجنه ...؛ چون از آن درخت تناول کردند زشتی‌هایشان آشکار شد و بر آن شدند تا از برگ درختان بهشت ، خود را بپوشانند...» (سوره اعراف _ 22)

در تفسیر آیه فوق آمده است که آدم و حوا علیه‌السلام ، قبل از ارتکاب این خلاف ، برهنه نبودند بلکه پوششی داشتند که در قرآن ، نامی از چگونگی این پوشش برده نشده ، اما هر چه بوده نشانه‌ای بر شخصیت آدم و حوا و احترام آنها محسوب می‌شده که با نافرمانی ، از اندامشان فرو ریخته است.

به این ترتیب خوردن از میوه ممنوعه توسط آدم و حوا علیه‌السلام صرف نظر از فلسفه و حکمت آن در نظام آفرینش ، نخستین تحولی که در آنها بوجود آورد، این بود که آنها در حریم «ستر» و عفاف با حقیقت برهنگی روبرو کرد و بلافاصله با برگ درختان بهشت خود را پوشاندند. این واقعیت تاریخی به سادگی نشان می‌دهد که حجاب و پوشش بعنوان یکی از مظاهر حیا و عفت ، امری فطری و طبیعی بوده و برای تامین سلامت روح و روان فرد و جامعه از کمال اهمیت برخوردار است.

فلسفه حجاب از دیدگاه قرآن کریم

قرآن کریم وقتی درباره حجاب سخن می‌گوید می‌فرماید : حجاب عبارت است از احترام گذاردن و حرمت قائل شدن برای زن که نامحرمان او را از دید و جنبه حیوانی ننگرند و این حرمت را مخصوص زنان مسلمان دانسته ، لذا نظر کردن به زنان غیر مسلمان را ، بدون قصد تباهی جایز می‌داند و علت آن این است که زنان غیر مسلمان از این حرمت بی‌بهره‌اند.

قرآن کریم وقتی مسئله لزوم حجاب را بازگو می‌کند علت و فلسفه ضرورت حجاب را چنین بیان می‌فرماید: «ذلک اَدنی اَن یَعرِفنَ فَلا یُوذین» (سوره احزاب _ 59) برای اینکه شناخته نشوند و مورد اذیت واقع نگردند» چرا که آنان تجسم حرمت و عفاف جامعه هستند و حرمت دارند.

حجاب حق الهی

شبهه‌ای که در ذهنیت بعضی افراد هست این است که خیال می‌کنند حجاب برای زن محدودیت و حصاری است که خانواده برای او بوجود آورده و بنابراین حجاب نشانه ضعف و محدودیت زن است. راه حل این شبهه در بینش قرآن کریم این است که زن باید کاملا درک کند که حجاب او تنها مربوط به خود او نیست تا بگوید من از حق خودم صرف نظر کردم همچنین مربوط به مرد هم نیست تا مرد بگوید من راضییم ، و همینطور مربوط به خانواده نیست تا اعضای خانواده رضایت دهند، حجاب زن حق الهی است.

حرمت زن اختصاص به خود زن دارد نه شوهر و نه خانواده ، همه اینها اگر رضایت بدهند قرآن راضی نخواهد بود چون حرمت زن به عنوان حق الله مطرح است و خدای سبحان زن را با سرمایه عاطفه آفرید که معلم رقت باشد و پیام عاطفه بیاورد و اگر جامعه‌ای این درس رقت و عاطفه را ترک نمودند و به دنبال غریزه و شهوت رفتند به همان فسادی مبتلا می‌شود که در غرب ظهور کرده. لذا کسی حق ندارد بگوید من به نداشتن حجاب رضایت دادم.

زن به عنوان امین حق الله از نظر قرآن مطرح است یعنی این مقام و این حرمت و حیثیت را خدای سبحان که حق خود اوست به زن داده و فرموده این حق مرا تو به عنوان امانت حفظ کن آنگاه جامعه به صورتی در می آید که قرآن در آن حاکم است. جامعه‌ای که قرآن در او حاکم است، جامعه عاطفه است و سرش این است که نیمی از جامعه را معلمان عاطفه به عهده دارند و آنها مادران هستند و ما چه بخواهیم، چه نخواهیم، چه بدانیم و چه ندانیم اصول خانواده درس رافت و رقت می‌دهد و رافت و رقت در همه مسائل کارساز است.

نوشته شده در دوشنبه یازدهم بهمن 1389ساعت 21:46 توسط هدی| |

 
 
بی‌حجابی و بدحجابی از مهمترین معضلات جوامع اسلامی است چرا که انسان‌ها اجتماعی بالطبع اند و نوعاً مهمترین عامل رفتارسازشان «جامعه‌پذیری» است و این یعنی اگر در جامعه اسلامی، هنجارها شکسته شوند، امکان همرنگ شدن انسان با فضای جدید بسیار است. جامعه‌سازی با توصیه‌های فردی تفاوت بسیار دارد هر چند جهت‌گیری آنها یکی است لذاست که باید به ام‌المسائل‌ها و راه حل‌های ساختاری توجه داشت و از توجه به استثنائات و موارد خاص یا تعمیم آنها ابا کرد.

امروز، جامعه ایرانی، خصوصاً در شهرهای بزرگ‌تر و باصطلاح مدرن‌تر آن، از آفت بدحجابی رنج می‌برد و متاسفانه در برخی موارد شاهدیم که فضای غالب نیز با بدحجابان شده و این یعنی خطری بزرگ، خیل عظیم تربیت‌شدگان سنتی خانواده های ایرانی را تهدید می‌کند. ‌

پاسخ به نیاز طبیعی زنان

در پاسخ به این سؤال که «ریشه بدحجابی کجاست؟» ابعاد مختلفی قابل توجه و زمینه‌های متعددی قابل بررسی است. آری! می‌توان از عدم تبیین ضرورت حجاب و کارکردهای آن برای زن مسلمان سخن گفت ولی قطعاً یکی از مهمترین پارامترها، توجه به امری ساختاری، به نام «غریزه ذاتی جلوه‌گری» در زنان است. ودیعه‌ای از جانب خداوند متعال که با زیبایی و گل‌صفتی زنان سازوار است و در ساختارهای تکوینی خلقت نیز به خوبی معنا یافته است.

حس جلوه‌گری در بیرون به صورت «تبرج» و «علاقه به بروز» و «دیده شدن» ملازم می‌شود و از آنجا که این حس، ذاتی است پس باید به نحوی ارضاء گردد و امکان سرکوب آن وجود ندارد. حال به مساله اصلی دعوی این مقال می‌رسیم و آن این است که ارضاء این حس توسط چه کسی صورت می‌گیرد؟ گر چه نوعاً تایید و تحسین مورد نیاز زنان از طرف زنان نیز مؤثر می‌افتد اما حقیقت آن است که پاسخ حقیقی و کامل به این «نیاز طبیعی» باید از جانب مردان صورت پذیرد.

«مرد»، در نقش پدر، پسر و همسر، می‌تواند و باید رفتارهایی داشته باشد که در صورت ادای صحیح آنها، این «نیاز طبیعی» که به زعم راقم این سطور یکی از اصلی‌ترین عوامل بدحجابی است به درستی پاسخ داده شده و در آن صورت است که جامعه‌ای سالم‌تر را شاهد خواهیم بود. برای اثبات بهتر این دعوی و همچنین ذکر آسیب‌های عدم توجه جنس مذکر ایرانی به این مساله و نهایتاً راهکارهای اصلاحی، نکات زیر قابل توجه‌اند
 
وبلاگ برترین حجاب

نوشته شده در دوشنبه یازدهم بهمن 1389ساعت 11:20 توسط هدی| |

چه تفاوتي بين حجاب و عفاف وجود دارد؟

1) حجاب و عفاف هر دو به معني مانع و بازدارنده هستند؛ اما حجاب مانع و بازدارنده ظاهري است؛ ولي عفاف مانع و بازدارنده باطن است.

2) بين حجاب و عفاف تاثير متقابل وجود دارد؛ به اين ترتيب که هرچه عفاف دروني و باطني انسان بيشتر باشد، باعث رعايت حجاب و پوشش ظاهري بيشتر و بهتر در مواجهه با نامحرم مي‌شود و در مقابل نيز هرچه حجاب و پوشش ظاهري بيشتر و بهتر باشد، موجب تقويت و افزايش و دستيابي انسان به مراتب بالاتر عفاف مي‌گردد.
3) همانطور که برخورداري از حجاب و پوشش ظاهري به معناي برخورداري از همه مراتب عفاف نيست، عفاف بدون حجاب و پوشش ظاهري نيز قابل تصور نيست. لذا نمي‌توان خانم يا آقايي که عريان و يا نيمه‌عريان در انظار عمومي ظاهر مي‌شود را عفيف دانست.
4) رعايت حجاب و پوشش ظاهري بر اساس ويژگي تاثير ظاهر انسان در باطن او، حد اقل يکي از علامت‌ها و نشانه‌هاي عفاف است.
5) ممکن است برخي افراد حجاب و پوشش ظاهري داشته باشند ولي عفاف و طهارت باطني را در خويش به طور کامل ايجاد نکرده باشند. از سوي ديگر ممکن است افرادي بدون رعايت حجاب ظاهري ادعاي عفيف بودن نمايند و بگويند\"آدم بايد قلبش پاک باشد\" ولي بايد بدانند که قلب و درون پاک، ظاهر پاک را مي‌پروراند و هرگز قلب پاک، ميوه تلخ و ناپاک بدحجابي و يا بي‌حجابي نمي‌روياند.
6) بنابراين مي‌توان گفت رابطه بين حجاب و عفاف مانند رابطه ريشه و ميوه است. يعني:
عفاف ريشه حجاب و حجاب ميوه عفاف است.

پایگاه خبـری انصارنیوز


نوشته شده در یکشنبه دهم بهمن 1389ساعت 12:12 توسط هدی| |

در نوشتار قبلی اثبات شد که هر فرد مسلمان اگر آگاهانه مسلمان شده باشد به تمام قوانین موجود در این دین مبین که حجاب نیز جزئی از این قوانین می باشد ، عمل می نماید.

در این نوشتار می خواهیم در خصوص ضرورت حجاب در جوامع صرف انسانی بپردازیم و انشاءا... در پایان به نتیجه ای روشنی بخش برسیم.

 

گفتیم که یا ما مسلمانیم و یا مسلمان نیستیم . اگر مسلمان شده ایم که باید طبق همان اثبات قبلی عمل نماییم ولی اگر مسلمان نیستیم ، چند حالت دارد : یا پیرو یکی از ادیان الهی    هستیم ، یا پیرو فرقه های غیر الهی و یا در حالت سوم به هیچ چیز اعتقاد نداریم.

 

در این نوشتار قصد نقد و بررسی ادیان الهی یا غیر الهی و مادی را نداریم. نکته ای که در هرسه مورد ثابت است و هیچ تغییری نمی کند ، خود انسان است .

ما به هر چیزی که اعتقاد داشته باشیم و یا هیچ چیزی را اعتقاد نداشته باشیم ، اینکه ما انسان هستیم و از این نظر با تمام انسانها مشابه هستیم ، هیچ اختلافی نیست و همه به آن اذعان دارند.

ما در اینجا به افراد ، خارج از تمام اعتقاداتشان ، نگاه خواهیم نمود. آیا کسی هست که حاضر باشد اعضای بدنش را با یک چیز برنده ، تکه –تکه ببرند ؟؟فرض بگیریم کسی پیدا شود که بگوید : من راضی هستم !!آیا در هنگام بریدن اعضای بدنش بدون سر کردن ، هیچ اعتراضی نخواهد داشت؟؟

اگر همچین افرادی بودند هم چون تن به این کارها می دادند ، هیچ نسلی از آنها باقی نمانده است که ادامه ی کار آنها را بدهد .

اما امر مسلم این است که نزدیک به اکثریت مردم جهان در خصوص این امر واکنش نشان  خواهند داد ، یعنی کسی یا حاضر نیست راضی به این امر شود که بدنش مورد برش قرار گیرد و یا اگر فرض محال ، کسی هم پیدا شود ، حتماً در هنگام بریده شدن اعضاء ، حتماً واکنش نشان خواهد داد.(البته در صورتی که فرد در حالت عادی و طبیعی باشد.)

این مطلب نشان می دهد که انسانها فارغ از تمام تعلقات ، حداقل نسبت به اعضای بدنی خود ، تعلق خاطر دارند و این به این معنا است که برای بدن خود حریم ، قائل شده اند .

حریم در این مقاله به معنای همان است که به دیگران اجازه ی بریدن اعضای بدن خود را نمی دهند.

مثال دیگری می آوریم ؛ فرض کنید شما در کوهستانی که فقط از سنگ تشکیل شده است ، گم شده اید . سرگردانی و حیرانی از یک طرف ، تشنگی و گرسنگی هم از طرف دیگر به شما فشار می آورد .

اگر به شکلی به شما اطلاع برسانند که باید یک روز تحمل کنید تا آنها بتوانند شما را پیدا کرده و نجات دهند ، آیا شما برای رفع گرسنگی و تشنگی ، سنگهای کوه را خواهید خورد ؟منطقی است که در جواب بگوییم ، سنگها که خوردنی نیستند،سعی خواهید کرد چیز خوردنی پیدا کنید حتی اگر شده مثلاً علف بخورید ، اما خوردن سنگها ،نه.

اما اگر در حین جستجو به دنبال غذا و آب ، متوجه می شدید که سنگهای کوه ، مواد خوردنی هستند. آیا برای زنده ماندن ، از مواد آن کوه ها نمی خوردید ؟جواب منطقی به این سوال هم می تواند این باشد که ، علاوه بر این که می خوردیم ، شاید همان جا اطراق هم می کردیم و مواد غذایی آن کوه را برای خانواده و اگر مقدار آن زیاد بود ، برای فروش به مردم ارائه می نمودیم.

مثال بعدی ، داستان هبوط حضرت آدم و حواء علیهم السلام اسلام که در تمام ادیان الهی نیز آمده و تقریباً همه ی ادیان بر شکل هبوط آنها که به دلیل خوردن میوه ی ممنوعه و ریختن پوشش بهشتی آنها است ، متفق القول هستند .

نکته بعد ، این است که ، تمام کسانی که اعتقاد به عدم پوشش دارند ، شاید به تعداد اهالی یک شهرک هم نشوند ، هرچند همانها هم زندگی به این شکل را فقط در جمعهایی می پذیرند که مانند خودشان باشند و در جمعهای معمولی حاضر به حضور به شکل برهنه ، نیستند.

در مثال اولی به نظر شما چرا افراد مخالف بریدن  اعضای بدنشان هستند ؟ چرا در مثال بعدی اکثریت مردم جهان ، دارای پوشش هستند ؟ پوشش به راستی چه خاصیتی دارد ؟ اگر خاصیت دارد ، هرچه این پوشش بیشتر و کاملتر باشد ، خاصیتش هم زیاد و خوب می شود  یا بد و نامطلوب ؟

نکته ی مهم دیگر این است که هیچ موجودی (غیر از انسان)را خداوند بدون پوشش خلق ننموده است.

مزایای پوشش

1- پنهان کردن. انسان و حتی حیوانات از این خاصیت پوشش ، استفاده می نمایند . مثل زخم هایی که برای انسان ایجاد می شود و انسان ، این زخمها را هم برای رعایت بهداشت و هم برای اینکه دیگران متوجه آن زخمها نشوند ، می پوشاند.

حیوانات نیز اعمالی شبیه این را عمل می نمایند ، مانند : پنهان کردن مواد غذایی ، پنهان کردن فضولات خود و ...

2-حفاظت از سرما و گرما. خداوند برای حیوانات پوششهایی علاوه بر پوست تنهای بدنی آنها خلق نموده تا آنها در مقابل سرماو گرما ، مصون باشند. انسانها حتی انسانهای اولیه با توجه به آثار بازمانده در غارها و غیره نشان دهنده ی آن است که انسان برای محفوظ ماندن از سرما و گرما برای خود ، نیاز به پوشاندن بدن داشته و دارد.

3-حفاظت در مقابل اشعه های خطرناک خورشید ، نیش پشه ها ، جلوگیری از بیماریهای پوستی ، قارچی ، ویروسها و ...

وجود پوشش و مزایای آن برای انسانها

اگر انسان ها (زنان و مردان) امر ازدواج در بین آنها صورت نمی گرفت ، در همان فرد اول حتماً می ماندند .این امری نیست که افراد معتقد به خدا قبول داشته باشند و افراد غیر معتقد به خدا آنرا قبول نداشته باشند.

امر ازدواج در بین انسانها بر اساس یک کشش و جاذبه ای صورت می گیرد که اگر این کشش و جاذبه نباشد ، امر ازدواج نیز شکل نمی گیرد .

داستان کشش و جاذبه به دو صورت است ، هم کشش جنسی و هم کشش و جاذبه ی عاطفی .

کشش و جاذبه ی عاطفی ، همان است که ما از آن به عنوان عشق تعریف می کنیم و کشش جنسی ، همان ارتباط جنسی است که بین یک و مرد و زن صورت می گیرد و همین رابطه ی جنسی که مدت آن هم در مقابل کشش عاطفی بسیار کوتاه است باعث ادامه ی نسل می شود .

اگر ازدواج با کشش جنسی صرف شکل می گرفت ، در همان ارتباط اول ، این کشش که زمان آن شاید از 10دقیقه هم بیشتر نشود ، تمام می شد ولی ما شاهد این هستیم که نزدیک 100درصد این ازدواج ها تا دم مرگ نیز ادامه دارد.

در تمام جوامع ، چه مسلمان و چه غیر مسلمان ، چه دینی و چه مادی ، بعد از ارتباط جنسی بلافاصله ، خودرا می پوشانند .

یعنی برداشتن پوشش فقط و فقط در هنگام ارتباط جنسی آنهم فقط و فقط در همان زمان محدود ، انجام می گیرد و بلافاصله بعد از آن این رفع پوشش ، دوباره به حالت اول خود بر  می گردد.

نکته ی دیگر در این خصوص این است که یکی از مهمترین موارد کشش و جاذبه ی جنسی ، همین پوشش است و اگر این پوشش نبود ، کشش و جاذبه ی جنسی نیز به پایین ترین حالت خود می رسید . بنا به تحقیقی که انجام شده است ، انسان بدون لباس ، بسیار زشت و بد ریخت می شود و به همین خاطر هم به نظر من در طول کل تاریخ ، انسان همیشه با پوشش بوده و مدت زمان بدون پوشش او بسیار محدود بوده است .

یک نمونه ی تاریخی که در کشور خودمان ایران اتفاق افتاده است را برایتان می آورم. تا قبل از کودتای رضاخانی و واقعه ی منحوس ، کشف حجاب این ملعون ، زنان و مردان ایرانی دارای پوششی اسلامی و ایرانی بودند .زنان بسیار پوشیده بودند ، حتی صورتهای آنها نیز پوششی شبیه نقاب داشت، مردان نیز دارای لباس های پوشیده و با حجاب اسلامی که به آن هم می بالیدند.

ازدواج نیز در این کشور روال خود را داشت و زاد و ولد نیز انجام می گرفت . بعد از کشف حجاب ، نوع پوشش عوض شد به امید آنکه جامعه ی ما مترقی شود ولی نه جامعه ی ما مترقی شد و نه اقتصاد ما شکوفا ، بلکه هر چه موارد کشف حجاب بیشتر می شد ، جامعه شاهد افول رشد در تمام زمیه ها  می شد .

به قول مرحوم جلال آل احمد :«جوان موقع خواب ، با صحنه های نیمه مستهجن فیلم آخر شب به خواب می رود ، صبح با خاطره فیلم آخر شب به محل تحصیل می رود ، در خیابان بندهای نیمه برهنه ی دختران و زنان داخل خیابان او را مشغول نموده و موقع رسیدن به سر کلاس نیز ، محو تماشای بدنهای نیمه عریان همکلاسان دختر خود می شود .» این جوان از درس چه خواهد فهمید؟؟علت عدم باروری علمی جامعه ی اسلامی ما در قبل از انقلاب ، همان کشف حجاب رضا خانی بوده است .

اگر قبول نمائیم که در جامعه دین و اعتقادی نباشد به نظر شما فرق این جامعه با جامعه ی حیوانات چیست؟اگر جواب این باشد که فرقی بین آنها نیست ، ما نیز قبول می کنیم که در چنین جامعه ای هیچ اشکالی ندارد که حجاب نباشد و البته دیگر در چنین جامعه ای قانونی هم نیست و هر کس هر کاری بخواهد می تواند انجام دهد و کسی حق اعتراضی ندارد.

اما اگر دین و اعتقاد نیست ، اما قانون باید باشدو این قانون را هم انسان خودش درست   می کند از کجا معلوم که قانون ایجاد شده به نفع بانوان باشد ؟؟

فرض محال بگیریم که اصلاً همین قانون ایجاد شده هم درست تنظیم شده باشد .باید این قانون ایجاد شده مصداق بیرونی داشته باشد !!کجاست شهر ، کشور و جامعه ای که توانسته این قانون را در خود ایجاد کرده و آن را پیاده نماید ؟؟

در تمام جوامعی که مدعی این قانون هستند ، حجاب هست (البته نه حجاب مد نظر اسلام) ، هنوز زنان برای خود حریم دارند و هر کسی نمی تواند وارد حریم فرد دیگر شود.

همین که افراد در تمام جهان سعی در ساخت منزل دارند ، برای خانه ی ایجاد شده ، حیاط درست می کنند و برای اتاقهای منزل خود قفلهای مختلف می سازند همه و همه نشانه ی همان وجود حریم است که همه برای خود قرار داده اند.

حجاب و پوشش حریمی است که خدا قرار داده است و این حریم را هم نقل قبول  می کند و هم عقل به نا به همان دلایلی که ذکر شد.

در مجموع اثبات شد که حجاب باید باشد و البته هست .اما مقدار آن چقد رباید باشد؟

در تاريخ نقل شده است كه حضرت فاطمه‌ي زهرا(س) وقتي مي‎خواستند به بيرون منزل و نزد پيامبر اكرم(ص) بروند، از پوشش‎هاي خاصي، مثل جلباب (چادر) و برقع (روپوش صورت) استفاده مي‎كردند؛[1]

علاوه بر اين، يكي از حوادثي كه بيانگر مقدار حجاب حضرت فاطمه‌ي زهرا(س) در بيرون منزل و در مواجهه با نامحرم است، آمدن ايشان به مسجد براي دفاع از قضيه‌ي فدك است. در داستان غم‎انگيز غصب فدك آمده است: وقتي ابوبكر و عمر تصميم گرفتند كه حضرت را از فدك محروم نمايند، ايشان با شكل خاصي از حجاب و پوشش، براي دفاع از حق خويش از منزل به مسجد آمدند. راوي داستان، شكل خاص حجاب حضرت را اين گونه توصيف نموده است:
لاثت خمارها علي رأسها و اشتملت بجلبابها و اقبلت في لمة من حفدتها و نساء قومها تطأ ذيولها؛[2]

حضرت زهرا (س) هنگام خروج از منزل مقنعه را محكم بر سر بستند و جلباب و چادر را، به گونه‌اي كه تمام بدن آن حضرت را مي‌پوشاند و گوشه‌هاي آن به زمين مي‌رسيد، به تن كردند و به همراه گروهي از نزديكان و زنان قوم خود به سوي مسجد حركت نمودند.

هر چه هست حجاب هر چه کاملتر باشد ، انسان (چه مرد و چه زن)مصون تر است و صد البته می توان گفت : کانون خانواده با حجاب مصون خواهد ماند.

 

[1] صدوق، علل الشرايع، ج 1، ص 163: "فتجلببت بجلبابها و تبرقعت ببرقعها و ارادت النبي(ص)."

[2] طبرسي، الاحتجاج، ج 1، ص 98


نوشته شده در شنبه نهم بهمن 1389ساعت 11:38 توسط هدی| |

عصاره ی گل های عالَم ، تبدیل به « عطر » می گردد و در شیشه ی دربسته نگهداری می شود .

rayehe

اگر درِ شیشه ی عطر ، باز بماند ، عطرش می پرد و اگر کسی ، با حجاب و پوشش ، عطر عفاف خود را حفظ نکند ، از ارزش و اعتبار می افتد .

رایحه ی دل انگیز عفاف را نباید در مزبله ی نگاه های شیطانی ، رها کرد و گُل نجابت را نباید در دست پلید هوسبازان ، پرپر ساخت .


نوشته شده در شنبه نهم بهمن 1389ساعت 11:37 توسط هدی| |

بی غیرت + زنان و دختران بی حجاب + سیب زمینی

نوشته شده در جمعه هشتم بهمن 1389ساعت 20:26 توسط هدی| |

حجاب ظاهری ، ریشه در عفاف درونی دارد .

ghorban.web

کسی که بخواهد پاک باشد ، ظاهر و باطنش را باید یکی کند .

آنان که بی قید و لاابالی اند ، ولی می گویند :« دلت پاک باشد ! » نمی دانند که پاکی دل ، در پاکی رفتار و متانت و وقار ، نمایان می شود و از دل پاک ، جز نگاه پاک برنمی آید .

از کوزه همان برون تراود که در اوست .

نمی توان پذیرفت که از کسی عفونت گناه به مشام برسد ، ولی مدّعی باشد که دلش پاک است .


نوشته شده در پنجشنبه هفتم بهمن 1389ساعت 7:9 توسط هدی| |

امروزه توجه ی زیادی در گوشه و کنار جهان به مد می شود. طی یک تحقیق توسط سازمان ملی زنان و سازمان دموکرات زنان در مراکش مشخص شده است که تعداد زیادی از دختران جوان مراکش حجاب را انتخاب می کنند، فقط بخاطر اینکه تابع مد باشند.

بسیاری از این غیر مسلمانان هیچ چیز از اسلام نمی دانند اما سعی می کنند به تقلید از زنان مسلمان پوششان را مثل آنها بکنند. عده ای از آنها روسری و مانتو می پوشند و عده ی دیگری چادر اسلامی بر سر می کنند و امروزه حجاب اسلامی در مراکش مد شده است.

خیلی ها از این مد پیروی می کنند و بسیاری از دختران غیر مسلمان مراکشی به این مد علاقه مند شده اند و خیلی از خانواده های مراکشی مخالف این طرز لباس پوشیدن فرزندانشان هستند اما جوانان به این مد علاقه مند شده اند و روسری و چادر های اسلامی با رنگهای متفاوت می پوشند.

منبع : «واحد خبر مركزاطلاعات و آمار شورای فرهنگی اجتماعی زنان


نوشته شده در پنجشنبه هفتم بهمن 1389ساعت 7:8 توسط هدی| |

 

در جهان متمدن غرب (آمریکا و اروپا)، آزادی کاملی حکم‌فرما است.
کلمه: اما این آزادی نیز مانند هر آزادی دیگری از تعاریف، قوانین، چارچوب‌ها و محدودیت‌هایی برخوردار می‌باشد. در آن دیار متمدن و سرشار از دمکراسی، دختران و زنان حق دارند و آزادند که تا دلشان می‌خواهد لخت شوند تا نه تنها دیدگان آقایان هوس‌باز و برده‌دار مدرن، رایگان لذت ببرند و سیر شوند، بلکه چرخه‌ی اقتصاد نیز از قبل جذابیت‌های جنسی زنانه چرخشی پر رونق‌تر داشته باشد، اما به هیچ وجه حق ندارند حتی موهای خود بپوشانند! این دیگر خلاف دمکراسی و مسائل امنیتی است!

حضور یک دختر مسلمان 12 ساله‌ی محجبه در مسابقات بسکتبال، به خبر جنجالی امروز اغلب شبکه‌ها و سایت‌های خبری جهان غرب (مانند: yahoo – abc – The Blaze و ...) مبدل شد و جالب‌تر آن که این خبر در بسیاری از سایت‌ها فیلتر شده است و برای دسترسی به متن آن باید از فیلتر شکن استفاده نمود.

به گزارش کلمه ، روسری این دختر سبب شد تا از شرکت در بازی و یاری هم تیمی‌های خود محروم شده و نیمکت نشین شود، مضاف بر این که حتی یکی از داوران بازی اظهار داشت: ممکن است موضوع به دادگاه نیز کشیده شود!

جالب‌تر آن که در گزارشات محلی آمده است: یکی از مسئولین ورزشی مدارس متوسطه به نام «Smithsburg» مدعی شده است که در 5 بازی مقدماتی نیز به مدرسه هشدار داده است که استفاده از حجاب روسری، خطر امنیتی برای ورزشکار دارد، چون ممکن است خفه شود!

مربی این ورزشکار نوجوان مسلمان به نام «Kershner» گفت: او اجباراً به خاطر حجابش نیمکت نشین شد و این شرم‌آور است و من از خجالت نمی‌توانم به چشمان این دختر نگاه کنم.

رئیس انجمن اسلامی شهر «Dr. Syed Hague» نیز ضمن اعتراض به رفتار این داوران اظهار داشت: آن چه همراه داشتنش ممکن است بالقوه برای یک ورزشکار خطرناک باشد، مثل زیورآلات و ... در قوانین ذکر شده است و حجاب جزء آنان نیست و هیچ خطری هم ندارد.

«Daphnie Campbell» مسئول هماهنگی لیگ‌های ورزشی نیز گفته است: این حق پدر و مادر اوست که طی نامه‌ای اعلام نمایند که حجاب، بخشی از دین این دختر است و مسئولیت عواقب یا هر گونه پیشامد یا درگیری احتمالی را بپذیرند.

البته چنین قانونی،‌ نه در ورزش و نه هیچ‌ عرصه‌ی دیگری برای لخت شدن دختران وجود ندارد. یعنی والدین آنها مجبور نیستند که طی نامه‌ای مسئولیت عواقب آن را بپذیرند. چرا که دمکراسی حاکم اجازه می‌دهد آنها تا جایی که دلشان می‌خواهد لخت شوند و قانون، پلیس و سایر نهادهای امنیتی، حقوقی، اجتماعی و ... نیز مسئولیت حفاظت از آنان را بر عهده گرفته است.

 نوشته شده در چهارشنبه ششم بهمن 1389ساعت 11:57 توسط هدی| |

دخترم با تو سخن مي گويم ‏ 
زندگي درنگهم گلزاريست ‏ 
و تو با قامت چون نيلوفر،شاخه ي پر گل اين گلزاري ‏ 
من به چشمان تو يک خرمن گل مي بينم ‏ 
گل عفت ، گل صدرنگ اميد ‏ 
گل فرداي بزرگ 
گل فرداي سپيد 
چشم تو اينه ي روشن فرداي من است ‏ 
گل چو پژمرده شود جاي ندارد در باغ ‏ 
کس نگيرد زگل مرده سراغ 
دخترم با تو سخن مي گويم ‏ 
ديده بگشاي و در انديشه گل چينان باش 
همه گل چين گل امروزند ‏ 
همه هستي سوزند ‏ 
کس به فرداي گل باغ نمي انديشد ‏ 
انکه گرد همه گل ها به هوس مي چرخد ‏ 
بلبل عاشق نيست ‏ 
بلکه گلچين سيه کرداريست ‏ 
که سراسيمه دود در پي گل هاي لطيف ‏ 
تا يکي لحظه به چنگ ارد و ريزد بر خا ک 
دست او دشمن باغ است و نگاهش ناپاک ‏ 
تو گل شاداي ‏ 
به ره باد مرو ‏ 
غافل از باد مشو 
اي گل صد پر من ‏ 
همه گوهر شکنند ‏ 
ديو کي ارزش گوهر داند ‏ 
دخترم گوهر من ، گوهرم دختر من 
تو که تک گوهر دنياي مني ‏ 
دل به لبخند حرامي مسپار دزد را دوست مخوان ‏ 
چشم اميد به ابليس مدار ‏ 
اي گوهر تابنده بي مانند ‏ 
خويش را خار مبين ‏ 
اري اي دخترکم ‏ 
اي سراپا الماس از حرامي بهراس ‏ 
قيمت خود مشکن ‏ 
قدر خود را بشناس ‏ 
قدر خود را بشناس                                            

 

      شعر از مهدی سهیلی


نوشته شده در چهارشنبه ششم بهمن 1389ساعت 11:52 توسط هدی| |

کلیپ صوتی صحبت های جذاب حجت الاسلام نقویان در مورد پوشش دختران جوان و بانوان سالمند 

کلیپ صوتی سوالاتت رو از امام زمانت بپرس ( سید محمد انجوی نژاد )


 

کلیپ صوتی صحبت های جذاب حجت الاسلام نقویان در مورد پوشش دختران جوان و بانوان سالمند 

دانلود از مدیافایر (۴۵٠ کیلو بایت)

**************

صحبت های جذاب حجت الاسلام انجوی امیری (مسئول دفتر آیت الله مکارم در شیراز) در مورد بی حجابی، امر به معروف، صیغه دختران جوان، سقط جنین

دانلود از مدیافایر (٢.۵۶ مگابایت)

**************

سوالاتت رو از امام زمانت بپرس ( سید محمد انجوی نژاد )

دانلود از مدیافایر (٧۴٠ کیلوبایت) (منبع aviny.com)

**************

خاطره حجت الاسلام انجوی نژاد از حجاب دختر ٣ ساله

دانلود از مدیافایر با فرمت mp3 (۵٨٠ کیلوبایت)

**************

شعر خوانی مرحوم آقاسی در مورد حجاب

دانلود از مدیافایر با فرمتmp3 (٧۵٠ کیلوبایت)

بررسی انواع حجاب همراه با آیات مربوطه

 دانلود از مدیافایر(٣٠ کیلو بایت)

کتاب بسیار کامل با پوشش تمام زوایای پنهان حجاب(با فرمت jar برای موبایل)

دانلود از مدیا فایر (١٩٠ کیلوبایت)

**************

کتاب فوق العاده مفید (با فرمت jar برای موبایل)

بررسی ١۵ شبهه در مورد حجاب دانلود از مدیافایر (٢٢٠ کیلوبایت)

دانستنیهای حجاب دانلود از مدیافایر (٣٨٠ کیلوبایت)

**************

کلیپ صوتی سخنرانی آیت الله مطهری در مورد حدود حجاب اسلامی

دانلود با قابلیت Resume از مدیافایر (14 مگابایت)

**************

کلیپ سخنرانی حجت الاسلام قرائتی در مورد بی حجابی و امنیت خانواده

دانلود با فرمت3GP (١ مگابایت) (فاکلیپ)

دانلود با فرمت WMV (٢.٢ مگابایت)

**************

دانلود مستند حجاب و دختران آخرالزمان 

دانلود (٣۵٠ مگابایت) 

**************

صحبت های جالب آقای حورایی درباره حجاب

دانلود کلیپ تصویری (۵،۴ مگابایت) (مبارزکلیپ)

مستقیم یا غیرمستقیم  

**************

 سخنان شهید بهشتی در رابطه با چگونگی برخورد حکومت با مساله ی حجاب

دانلود کلیپ صوتی (۶۱۸ کیلوبایت)(مبارزکلیپ)

**************

همسر شهید چمران - حجاب

دانلود کلیپ صوتی (۲،۵مگابایت)(مبارزکلیپ)

*************

حجاب چرا؟ با توضیحات امام خمینی ره

دانلود کلیپ تصویری غیر مستقیم (۱،۲ مگابایت)(مبارزکلیپ)

*************

سخنرانی جالب حاج سعید حدادیان در مورد حجاب

دانلود کلیپ صوتی (غیرمستقیم) (۱،۸ مگابایت)(مبارزکلیپ)

**************

سخنرانی بسیار زیبای استاد رحیم پور ازغدی درباره ی حجاب

 دانلود کلیپ صوتی (۲،۲ مگابایت)(مبارزکلیپ


نوشته شده در چهارشنبه ششم بهمن 1389ساعت 11:50 توسط هدی| |

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin