حجاب ایرانی

حجاب برتر، به زنان ما عفت، به مردان ما غیرت و به جامعه ما عزت می بخشد

یك پژوهشگر مسائل حجاب در دانشگاه تهران: تبلیغ بی حجابی همواره از طریق صاحبان قدرت و ثروت صورت انجام می شود

یك پژوهشگر مسائل حجاب با بیان اینكه تبلیغات به نفع بدحجابی و بی حجابی همواره از طریق صاحبان قدرت و صاحبان ثروت صورت می‌گیرد، گفت: پشت قضیه بی‌حجابی و بدحجابی یك مافیای خطرناكی ایستاده است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی «خبرگزاری دانشجو»، نشست صمیمی «حجاب انتخاب یا اجبار» عصر امروز با حضور دكتر فرهنمند‌پور و دكتر گل‌محمدی از پژوهشگران حوزه حجاب و با شركت حدود 100 نفر از دانشجویان در تالار شهید آوینی پردیس هنر دانشگاه تهران برگزار شد.
 
در این برنامه دو ساعته كه قرار بود بحث های آزاد و پرسش و پاسخ نیز مطرح باشد اما اولین سخنران برنامه حدود 45 دقیقه صحبت كرد و با برنامه‌های میان برنامه حدودا یك ساعت طول كشید و سخنران دوم كه خانم دكتر فرهمندپور بود، هنوز تا یك ربع به پایان برنامه، صحبت‌هایش ادامه داشت و احتمالا پرسش و پاسخ و بحث‌های آزاد در وقت اضافه صورت می‌گرفت.
 
اكثر قریب به اتفاق شركت كنندگان دخترانی هستند كه با حجاب چادر و مانتو در صندلی‌های تالار نشسته‌اند و تك و توك دخترانی نسبتا بدحجاب در میان جمع دیده می‌شود و تعداد پسران نیز به 20 نفر نمی‌رسد.
 
دكتر گل‌محمدی به صورت پایان‌نامه‌ای مطالبی را در خصوص شناخت علل بدحجابی و بی‌حجابی ارائه كرد و تحقیقی كه در این زمینه شده بود تیتروار ارائه داد كه در این میان مولفه دگرگونی فرهنگی پررنگ‌تر از دیگر مولفه‌ها بیان شد.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در صحبت‌های خود با اشاره به اینكه ما در طول تاریخ كشور ما به جهت فرهنگ ملی و اسلامی و حتی قبل از اسلام مردمی دارای حجاب بودند، گفت: حجاب تنها اختصاص به خانم‌ها و نوع پوشش ندارد.
 
وی، باورها و نگرش‌ها، تربیت خانوادگی، نهاد آموزشی، پرورشی، مهد كودك، سازمان‌های تبلیغاتی، نهاد روحانیت، محیط فرهنگی، خرده‌فرهنگ‌ها، ناكامی‌های اجتماعی و ... را در بروز بدحجابی و بی‌حجابی موثر دانست.
 
گل‌محمدی به تاثیر آسیب‌های اجتماعی در پدیده بدحجابی تاكید كرد و گفت: طلاق یك آسیب اجتماعی را برای فرد تحمیل می‌كند و عوامل اقتصادی نیز این آسیب را تشدید می‌كند.
 
به گفته این پژوهشگر مسائل حجاب، اولین پدیدآوردندگان دگرگونی فرهنگی دانشجویانی بودند كه بورسیه شدند و برای تحصیل به خارج از كشور رفتند و بعد از بازگشت شكل و شمایل پوشش‌هایشان و نوع رفتارهایشان عوض شد.
 
وی در پایان عنوان كرد كه تبلیغات به نفع بدحجابی و بی حجابی همواره از طریق صاحبان قدرت و صاحبان ثروت صورت می‌گیرد و پشت قضیه بی‌حجابی و بدحجابی یك مافیای خطرناكی ایستاده است.
 
دكتر فرهمندپور دیگر سخنران برنامه وقتی دید یك ساعت و خورده‌ای از وقت گذشته است و صحبت‌هایش به درازا خواهد كشید، عنوان كرد كه بحث به این مهمی نباید به این شكل تیتروار و در یك زمان دو ساعته صورت بگیرد.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در صحبت‌هایش تبلیغ حجاب در خارج از كشور را راحت و موثرتر از داخل كشور و در یك محیط دانشگاهی شهر تهران دانست و گفت: ولی در یك محیط دانشگاهی تهران حجاب تبلیغ می‌شود بلافاصله ذهن‌ها متوجه برخی اخبار، تبلیغات مثبت یا منفی و برخی كج‌سلیقگی‌ها و بی‌برنامگی‌ها شده و در نتیجه این تبلیغات با یك مقاومت مواجه می‌شود.
 
وی در ادامه با بیان اینكه برخی آموزه‌های دینی ما مانند حجاب و امر به معروف كاملا با یك منطق برون دینی منطبق است ولی برخی احكام را آنقدر زشت عنوان كردیم كه با یك روند درون دینی روبرو شدیم.
 
فرهمندپور افزود: با اینكه حجاب برای یك دختر آمریكای یك غنیمت است و جذاب‌ترین بخش اسلام را حجاب عنوان می‌كنند ولی عجیب است دختر مسلمان ایرانی دلشان می خواهد حجاب خود را بیاندازد.
 
در میان صحبت‌های دكتر فرهمندپور یك ربع مانده به پایان وقت مقرر، بیرون از سالن هوا به تاریكی گراییده است و هنوز نیمكت‌های فضای باز پردیس دانشگاه هنر میزبان هنرجویانی است كه بی‌خبر از برگزاری برنامه‌ای در خصوص حجاب در اصلی‌ترین تالار پردیسشان مشغول صحبت هستند و چند قدم دورتر چند دانشجو به بازی گل كوچك مشغول هستند و دوباره یك عده‌ دانشجویی كه در نوبت تنیس روی میز به صف ایستاده‌اند.

نوشته شده در دوشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۹ساعت 11:29 توسط هدی| |

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin